Drukuj Powrót do artykułu

Łódź: uroczystość w 74. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu

19 stycznia 2019 | 14:54 | xpk | Łódź Ⓒ Ⓟ

W 74. rocznicę spalenia więzienia na łódzkim Radogoszczu odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary niemieckiej masakry, która miała miejsce w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku.

W uroczystościach obok przedstawicieli władz miasta, województwa, wojska, pocztów sztandarowych i mieszkańców Łodzi udział wzięli także przedstawiciele Kościołów i zawiązków wyznaniowych.

Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz miasta i Rady Miejskiej modlitwę ekumeniczną za zmarłych odmówili duchowni – ks. bp Włodzimierz M. Jaworski z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, ks. bp Marek Marczak z Kościoła Rzymskokatolickiego, pastor Leszek Wkuła z Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz ks. Michał Makula z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Na terenie dawnego więzienia znajduje się sarkofag, w którym zostały zgromadzone bezimienne prochy tych, którzy spłonęli w murach więzienia podpalonego przez Niemców. Na sarkofagu, który jest sercem całego kompleksu więziennego wyryto słowa: „Tu spoczywają zamordowani w przeddzień wolności. Imiona i ciała zabrał nam ogień. Żyjemy tylko w waszej pamięci. Niechaj śmierć tak nie ludzka nie powtórzy się.”

Pod koniec uroczystości delegacje złożyły kwiaty i znicze przy sarkofagu z prochami pomordowanych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.