Łódź: wernisaż malarstwa Mariana Kaczmarka
09 maja 2010 | 10:14 | łg Ⓒ Ⓟ
Wernisaż malarstwa Mariana Kaczmarka odbędzie się w niedzielę, 9 maja o godz. 12.00 w Europejskim Centrum Kultury Logos w Łodzi. Wystawa obejmuje prace z trzech obszarów tematycznych: dzieła o charakterze sakralnym, dotyczące kształtu Łodzi przedprzemysłowej i obrazy opisujące urodę otaczającego nas świata – pejzaże i martwe natury.
"Rysem charakterystycznym dwu pierwszych grup jest szczególne podejście autora do prac, a mianowicie pogłębianie tematów o aspekt historyczny, przejawiający się w uwzględnianiu ich kontekstów kulturowych, dewocyjnych, jak i kolei losów poszczególnych dzieł. To, w przypadku opracowywania kopii obrazów otaczanych kultem religijnym. W tej grupie odnajdujemy tematy maryjne, chrystologiczne, wizerunki świętych i błogosławionych" – wyjaśniają organizatorzy wystawy. Malarstwo związane z Łodzią powstawało nieco inaczej. "Oprócz studiów XVII- i XVIII-wiecznych widoków miast, autor korzystał z dotyczących Łodzi archiwalnych materiałów kartograficznych i zapisków kronikarskich z ubiegłego wieku. Pozostałymi elementami składowymi "rekonstruowanych" widoków Starej Łodzi były znajomość terenu z licznych wędrówek po okolicy Łodzi, wyobraźnia i swoista intuicja" – wyjaśnia Europejskie Centrum Kultury Logos.
Marian Paweł Kaczmarek urodził się w Domachowie na Biskupiźnie, lata dzieciństwa spędził w Krobi. Po maturze w Gostyniu, studiował i doktoryzował się w łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zajmuje się historią i urbanistyką małych miast, wzornictwem włókienniczym(żakardowa tkanina dekoracyjna, dywany), rysunkiem i malarstwem sztalugowym (od pejzażu, poprzez martwą naturę, portret do prac o charakterze religijnym). Jego prace znajdują się w muzeach, kolekcjach prywatnych i w wielu kościołach w Polsce i za granicą (Włochy, Niemcy, USA, Kazachstan). Dużą część dorobku artystycznego stanowią rysunki i obrazy sztalugowe związane z widokami starej, przedprzemysłowej Łodzi.
Europejskie Centrum Kultury Logos zostało erygowane przez abpa Władysława Ziółka 5 listopada 2004 roku. W jego ramach działa m.in. Teatr Logos, Galeria, organizowany jest też Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. Jak podkreśla założyciel i dyrektor Centrum, ks. Waldemar Sondka, instytucja powstała, "aby nadać szerokim i różnorodnym formom działania Ośrodka Duszpasterstwa Środowisk Twórczych rangę instytucji i umożliwić przez to głębszą współpracę z innymi instytucjami kultury, nie tylko polskimi, ale na całym świecie". Europejskie Centrum Kultury Logos działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 22 w Łodzi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.