Łódź: zadanie na Wielki Post – praca nad wrażliwością słuchania Słowa Bożego
22 lutego 2009 | 16:30 | lg Ⓒ Ⓟ
Praca nad wrażliwością przy słuchaniu Słowa Bożego i podkreślanie jego sakralności – to wielkopostne zadania dla katechetów z archidiecezji łódzkiej. Przypomniał o nich wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. infułat Józef Fijałkowski w specjalnym liście.
"Wielki Post staje się dobrą okazją, aby popracować z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi nad ich wrażliwością, z jaką powinni słuchać Słowa Bożego, przekazywanego im na katechezie i w liturgii Kościoła" – napisał ks. Fijałkowski w liście Pro Memoria. "Obecność katechezy w szkole może rodzić niebezpieczeństwo przyjmowania Słowa Bożego tak, jak każdego innego słowa wypowiadanego na innych lekcjach przedmiotu świeckiego" – przestrzega wikariusz biskupi ds. katechizacji.
Katecheci powinni podkreślać "sakralność Słów Bożych, obowiązek uszanowania, przyjmowania z uwagą i wdzięcznością tego, co Bóg do nas mówi". "Jest to fundamentalna sprawa naszej duszpasterskiej i katechetycznej posługi, bez jej należytego ustawienia trudno mówić o skuteczności naszego przepowiadania" – podkreśla autor listu. Szczególną uwagę należy poświęcić tej sprawie podczas rekolekcji wielkopostnych. "Katecheci winni uprzedzająco przygotować swoich uczniów do poważnego i głębokiego słuchania Słowa Bożego, przygotowującego nas do pełnego uczestnictwa w Eucharystii i w Sakramentach Świętych. Powinniśmy już z początkiem Wielkiego Postu rozpocząć w szkołach i w parafiach żarliwe modlitwy o błogosławioną skuteczność wielkopostnych rekolekcji" – zauważa duchowny.
Przestrzega też przed spłycaniem ważności Świąt Wielkiej Nocy. "Przeżywanie tej uroczystości ogranicza się u wielu do „święconki” i takiego świętowania uczą się dzieci i młodzież. Brońmy ludzi, szczególnie młodych, przed dalekim od chrześcijańskiego świętowania najważniejszych uroczystości" – apeluje wikariusz. Zachęca katechetów do "roztropnego, odpowiedzialnego i gorliwego działania", którego celem powinno być wyprowadzenie ludzi z postaw typu „jestem wierzący, ale niepraktykujący”, „wierzę, ale spowiedź jest mi niepotrzebna” lub „dlaczego mam uczestniczyć we Mszy św. i przyjmować Komunię Świętą".
Ks. Fijałkowski zachęca też księży do przygotowywania do I Komunii Świętej nie tylko dzieci, ale też ich rodziców. "Nie wystarcza tradycyjna, od lat przyjęta w parafiach forma przygotowania. Bez solidnie przygotowanych rodziców poprzez gruntowną katechizację, dzieci nie będą mogły przeżyć tej uroczystości z właściwym zrozumieniem. Rodzice zasłaniają bowiem dzieciom radosne spotkanie z Chrystusem prezentami, przesadnymi strojami i wystawnymi przyjęciami" – zauważa duchowny. Apeluje do proboszczów, żeby nie rezygnowali, pod presją rodziców, z popołudniowych dziękczynnych spotkań w niedzielę komunijną i z „białego tygodnia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.