Łódź: złota odznaka PCK dla abp. Władysława Ziółka
27 stycznia 2012 | 20:35 | lg Ⓒ Ⓟ
Złotą honorową odznakę I stopnia za zasługi na rzecz humanitarnych idei Czerwonego Krzyża otrzymał 27 stycznia abp Władysław Ziółek. Jest trzecim polskim hierarchą uhonorowanym w ten sposób przez PCK.
Odznaka została wprowadzona rozporządzeniem prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1927 roku. Jest przyznawana za zasługi wniesione na rzecz humanitarnych idei Czerwonego Krzyża.
– Abp Władysław Ziółek od wielu lat, jeszcze jako biskup pomocniczy, podkreślał, że misja Czerwonego Krzyża jest zbieżna z misją chrześcijańską. Misją Kościoła jest dodatkowo zbawienie, a my mówimy o dobru materialnym – tłumaczy dyrektor PCK w Łodzi, Stanisław Maciejewski.
– Podczas każdej wizyty u nas podkreślał, że współpraca na polu służenia człowiekowi nie może się ograniczać tylko do misji jednego stowarzyszenia. Dzięki temu współpracowaliśmy choćby z Caritas Archidiecezji Łódzkiej i mogliśmy razem pomagać drugiemu człowiekowi – dodaje prezes łódzkiego PCK, Waldemar Kowalczyk.
Abp Ziółek podkreśla, że szanuje decyzję grona, które go odznaczyło, ale jednocześnie uważa, iż wszystko, co znalazło się w uzasadnieniu przyznania odznaczenia, jest jego kapłańskim i biskupim zadaniem. – Głosić dobrą nowinę o powołaniu wszystkich do zbawienia, samemu starać się napełniać miłością Tego, który pierwszy nas umiłował, tą miłością dzielić się z innymi, razem z innymi tworzyć nowy świat, nową kulturę, nową cywilizację – te ideały są bliskie właśnie Czerwonemu Krzyżowi. Służba drugiemu człowiekowi jest zakorzeniona w Ewangelii – przypomina metropolita łódzki.
– Muszę jeszcze bardziej pochylić się nad wypełnianiem swojej posługi, żeby mogła przynosić jak najwięcej dobra – ocenia abp Ziółek.
Odznaczenie tej rangi otrzymało do tej pory jedynie dwóch polskich hierarchów – kard. Franciszek Macharski i abp Sławoj Leszek Głódź.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.