Łodzianie pomodlą się w intencji twórców zjednoczonej Europy
05 maja 2010 | 12:22 | łg Ⓒ Ⓟ
W intencji twórców zjednoczonej Europy, Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana modlić się będą 8 maja mieszkańcy Łodzi. Msza święta zostanie odprawiona w kościele Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini.
"Idea wspólnej Europy zaprezentowana publicznie 9 maja 1950 r. nie była wyłącznie projektem gospodarczym. Chodziło o coś więcej – o wspólnotę narodów złączonych chrześcijańską tradycją, która miała zapewnić Europie jedność" – przypomina przewodniczący łódzkiego Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Zygmunt Chabowski.
"Pomysł wykluwał się podczas wielogodzinnych spotkań i dyskusji trzech wielkich chrześcijan Alcide de Gasperiego, Roberta Schumana i Konrada Adenauera. Przymioty ducha i serca dwóch pierwszych były na tyle znane i powszechnie docenione, że po ich śmierci rozpoczęto zbieranie dowodów ich świętości. Procesy beatyfikacyjne są na etapie diecezjalnym" – mówi Chabowski.
Mszę świętą w intencji wyniesienia Ojców Zjednoczonej Europy na ołtarze zamówiło Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy. "Zapraszamy Wszystkich, którym Unia Europejska oparta na chrześcijańskich wartościach jest bliska i droga" – podkreśla Chabowski. Liturgia zostanie odprawiona w sobotę, 8 maja o godz. 16.00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Łodzi przy ul. Retkińskiej 127.
Alcide De Gasperi urodził się 3 kwietnia 1881 r., a zmarł 19 sierpnia 1954 r. Był włoskim politykiem, przewodniczącym Partii Chrześcijańsko-Demokratycznej, a w latach 1945-53 premierem Włoch. Zakładał chadecką Włoską Partię Ludową, którą reprezentował w sejmie. W czasie rządów faszystów jego partia została rozwiązana, a sam de Gasperi trafił do więzienia. Po wojnie stał się jednym z głównych twórców koncepcji idei integracji europejskiej, współtwórcą Rady Europy i Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym 29 kwietnia 1993 r. w Trydencie.
Robert Schuman urodził się 29 czerwca 1886 r., a zmarł 4 września 1963 r. Już na studiach zaangażował się w działalność organizacji katolickich, później został politykiem, a od 1919 do 1940 r. zasiadał w Zgromadzeniu Narodowym. W czasie kolaboranckich rządów Vichy trafił do aresztu domowego, z którego uciekł i przyłączył się do ruchu oporu. Dzięki swojej postawie postawie wobec nazistów cieszył się po wojnie dużym autorytetem i w latach 1947-48 był premierem Francji, a później do 1953 r. ministrem spraw zagranicznych. Był też współtwórcą Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, a deklaracja o jej utworzeniu (podpisana 9 maja 1950 r. – na pamiątkę tej daty UE obchodzi Dzień Europy) nosi nazwę deklaracji Schumana. W latach 1958-60 Schuman był przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.
O roli chrześcijaństwa w przyszłej zjednoczonej Europie pisał m.in.: "Nikt nie oczekuje odkrycia nowej moralności. Chrześcijaninowi wystarczy moralność chrześcijańska. Zawiera ona wszelkie zasady, według których człowiek powinien organizować sobie życie". Jego proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym rozpoczął się w 1985 r., a jego kolejny etap – 14 maja 2004 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.