Łomża: jutro pogrzeb wybitnego filozofa ks. prof. Józefa M. Dołęgi
21 stycznia 2014 | 15:41 | awo Ⓒ Ⓟ
Jutro w Łomży zostanie pochowany zmarły przedwczoraj ks. prof. Józef Marceli Dołęga, jeden z najwybitniejszych polskich sozologów i ekofilozofów, założyciel Instytutu Ekologii i Bioetyki UKSW w Warszawie. Mszy pogrzebowej będzie przewodniczył abp Józef Michalik.
Zmarły był długoletnim dziekanem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Akademii Teologii Katolickiej i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na tym wydziale kierował Katedrą Ekofilozofii i Edukacji Ekologicznej. Współtworzył humanistyczną koncepcję ochrony środowiska i studiów akademickich o takim profilu, a także przyczynił się do uznania ochrony środowiska za dyscyplinę naukową.
Ks. prof. Dołęga był m.in. członkiem Komitetu Naukowego „Człowiek i Środowisko” przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk a także konsultorem sekcji filozoficznej Komisji Nauki Wiary oraz Komisji Nauki Konferencji Episkopatu Polski. Ponadto był członkiem Rady Programowej Ośrodka Informacji Ekologicznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz członkiem Rady Naukowej Porozumienia Zielone Płuca Polski.
– Wybitny filozof, życzliwy kolega, oddany młodzieży nauczyciel akademicki, przeszedł przez życie dobrze czyniąc, a jego odejście jest niepowetowaną stratą dla wielu – tak wspomina zmarłego prof. Anna Latawiec, dziekan Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW.
Ks. prof. Dołęga zmarł 19 stycznia w 74. roku życia, w 50. roku kapłaństwa. Był duchownym diecezji łomżyńskiej.
Msza pogrzebowa rozpocznie się 22 stycznia o godz. 12 w katedrze łomżyńskiej pod przewodnictwem abp. Michalika. Po niej nastąpi obrzęd ostatniego pożegnania, któremu będzie przewodniczył biskup łomżyński Janusz Stepnowski. Zmarły zostanie pochowany w grobie kapłańskim na cmentarzu parafialnym w Łomży.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.