Drukuj Powrót do artykułu

Łopuszna: obchody 13. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

30 czerwca 2013 | 20:49 | jg Ⓒ Ⓟ

Modlitwa przy grobie, uroczysta Msza św., pokaz filmu „Jego oczami” – to niektóre punkty programu obchodów 13. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, które odbyły się 30 czerwca w Łopusznej na Podhalu.

Uroczystości pamięci ks. prof. Józefa Tischnera rozpoczęły się od modlitwy przy jego grobie. Złożono na nim kwiaty i zapalono znicze. Później w miejscowym kościele ks. Paweł Potoczny, proboszcz parafii w Łopusznej odprawił uroczystą Mszę św. w intencji ks. Tischnera. – Kolejna rocznica jego odejścia przypada w wyjątkowym czasie. Obchodzimy Rok Wiary a Ksiądz Profesor był wyjątkowym świadkiem wiary. Bardzo dużo o niej pisał, mówił, inspirował nas, ale przede wszystkim nią żył i dawał świadectwo, zwłaszcza w ostatnich trzech latach swojego życia, kiedy zmagał się z ciężką chorobą – zauważył ks. Potoczny.

W homilii przytoczył kilka ważnych cytatów autorstwa zmarłego przed 13. laty filozofa. Jeden z nich brzmiał: „Być chrześcijaninem, to znaczy być wdzięcznym za to, co nas spotyka”. – Ksiądz Profesor napisał to zdanie, już w czasie choroby. To świadectwo jego wielkiej wiary – uważa ks. Potoczny. Proboszcz z Łopusznej zachęcał też do lektury tekstów ks. Tischnera na temat wiary. Przytoczył jeszcze jeden cytat o trudnościach w wierze: „Wiara jest prosta, to my jesteśmy powikłani” – napisał ks. prof. Józef Tischner.

Podczas Mszy św. w ołtarzu głównym ustawiono wielki portret ks. prof. Józefa Tischnera, który został oświetlony małymi świeczkami.

We Mszy św. w Łopusznej uczestniczyli krewni zmarłego, m.in. brat Kazimierz Tischner, prezes Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”, które zrzesza obecnie 37 placówek mających za patrona Księdza Profesora. Obecni byli również przedstawiciele szkół tischnerowskich, władze samorządowe, delegacje z pocztami sztandarowymi. Liturgię uświetniła muzyka góralska w wykonaniu zespołu „Młodzi Łopusznianie”. Gościnnie wystąpili także członkowie zespołu „Zielone Kurpie” z Białegostoku, którzy zatrzymali się w Łopusznej, na zaproszenie zespołu im. Ludwika Łojasa. Celem ich wyprawy jest Serbia.

Podczas uroczystości wspomnieniowych miała miejsce polska premiera filmu „Jego oczami” w reżyserii Szymona Wróbla. Projekcja odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej, gdzie mieści się też „Tischnerówka” – Izba Pamięci Księdza Profesora Józefa Tischnera.

W premierze wziął udział reżyser oraz Kazimierz Tischner, który jako najmłodszy brat księdza profesora jest głównym bohaterem filmu. Po projekcji widzowie wielkimi brawami nagrodzili twórców i bohaterów filmu. Jak wspomniał Kazimierz Tischner film był pokazywany ostatnio w Wilnie i Stambule, gdzie reżysera i głównego bohatera zaprosiła Polska Akcja Katolicka. – Premiery w takich miejscach są bardzo dla nas wzruszające. Ludzie zaczynają płakać, przyznawać się do polskich korzeni, śpiewają patriotyczne pieśni – mówił Kazimierz Tischner.

Uroczystości pamięci ks. prof. Józefa Tischnera odbyły się także 29 czerwca. W miejscowym kościele została odprawiona wieczorna Msza św. w intencji zmarłego a także zorganizowano „Wieczór z ks. Tischnerem”, w czasie którego można było posłuchać archiwalnego kazania ks. Tischnera oraz występu zespołu regionalnego „Nasza Rodzina”.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931 r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981 r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne Msze św. niedaleko Turbacza. Nabożeństwa te gromadziły tysiące ludzi. Filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Łopuszna: obchody 12. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

24 czerwca 2012 | 20:13 | jg Ⓒ Ⓟ

Odegraniem na flecie utworu „Marzenie” Szumana przy grobie ks. prof. Józefa Tischnera i grą kapeli góralskiej rozpoczęły się uroczystości związane z 12. rocznicą śmierci autora „Etyki Solidarności”. Do Łopusznej przyjechała m.in. najbliższa rodzina księdza profesora i przedstawiciele szkół Tischnerowskich.

Uroczystości związane z 12. rocznicą śmierci ks. profesora Józefa Tischnera rozpoczęły się przy jego grobie na cmentarzu w Łopusznej. Modlitwę w intencji zmarłego poprowadził miejscowy proboszcz ks. Paweł Potoczny.

Ada Przybyła z rodziny księdza profesora odegrała na flecie „Marzenie” Szumana. Słowa poetyckiego pozdrowienia do ks. Tischnera skierowała podhalańska poetka Wanda Szado-Kudasikowa.

– Księże Profesorze dziękujemy za twoją niezwykłą mądrość i kształtowanie wielu pokoleń Polaków. Twój mądry i wyważony głos nie stracił nic na ważności – mówiła posłanka PO Małgorzata Kidawa–Błońska. Uroczystości na cmentarzu zakończyły się złożeniem wiązanek kwiatów.

W miejscowym, drewnianym kościele odprawiano Mszę św. w intencji zmarłego księdza profesora, jego rodziców i Janiny Tischnerowej, żony Kazimierza Tischnera, brata księdza profesora. W czasie kazania głos zabrała Diana Bonowicz z Fundacji Kapucyni i Misje. Opowiedziała o budowie studni im. Janiny Tischnerowej w Czadzie. Jej opowieści okraszone były pokazem zdjęciowym. Studnie sfinansowali m.in. mieszkańcy Łopusznej. – Bardzo wam dziękuję za ten dar serca. Ze studni korzystają setki mieszkańców jednej z miejscowości w Czadzie – mówiła Diana Bonowicz. Zaapelowała do dzieci, aby już nigdy nie wybrzydzały, bo ich rówieśnicy jedzą tylko jeden posiłek w ciągu dnia, o który i tak jest ciężko.

Podczas Mszy św. w kościele przy ambonie umieszczono zdjęcie księdza profesora i zapalono kilka symbolicznych zniczy. Wielu górali przyszło w strojach regionalnych. Były delegacje z pocztami sztandarowymi miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej, Związku Podhalan z Łopusznej i Ochotnicy. Składkę przeznaczono na kolejne inwestycje Fundacji Kapucyni i Misje.

Po Eucharystii zaproszeni goście przeszli do „Tischnerówki” – Domu Pamięci, gdzie odbyła się promocja książki „Łopuszna kościół drewniany”, w której uczestniczyli Wojciech Bonowicz, Rafał Monita i Andrzej Skorusa. Podczas spotkania wystąpił zespół regionalny im. Ludwika Łojasa „Duzi Łopusnianie”.

Ks. Prof. Józefa Tischnera wspominano także w sobotni wieczór 23 czerwca, gdzie po Mszy św. w kościele parafialnym odbył się wieczór z księdzem Tischnerem. Można było wysłuchać archiwalnego kazania związanego z tematem wychowania. Wieczór uświetnił zespół regionalny „WST – nasza Rodzina”.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza. Gromadziło na tych nabożeństwach tysiące ludzie. Najsłynniejszy filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Łopuszna: obchody 12. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera

13 czerwca 2012 | 14:24 | jg Ⓒ Ⓟ

Słuchanie archiwalnych kazań księdza profesora, występy zespołów regionalnych, uroczysta Msza św. – to punkty obchodów 12. rocznicy śmierci ks. prof. Józefa Tischnera, które odbędą się 23 i 24 czerwca w Łopusznej, gdzie jest grób autora „Etyki Solidarności”.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 23 czerwca Mszą św. o godz. 18.30 w kościele parafialnym w Łopusznej. Po liturgii odbędzie się wieczór z księdzem Tischnerem. Będzie można wysłuchać archiwalnego kazania związanego z tematem wychowania. Wieczór uświetni zespół regionalny „WST – nasza Rodzina”. – Serdecznie zapraszam wszystkich, którym bliska jest myśl księdza profesora. Warto sięgnąć do jego myśli, które, jak sam to odkrywam, są bardzo aktualne – mówi KAI Kazimierz Tischner, brat księdza profesora.

24 czerwca do Łopusznej przyjedzie Diana Bonowicz z Fundacji Kapucyni i Misje. O godz. 10.30 zaplanowano modlitwę i złożenie kwiatów na grobie księdza Tischnera. O godz. 11 odbędzie się uroczysta Msza św. Po Eucharystii zaproszeni goście przejdą do „Tischnerówki” – Domu Pamięci, gdzie odbędzie się promocja książki „Łopuszna kościół drewniany”, w której będą uczestniczyć Wojciech Bonowicz, Rafał Monita i Andrzej Skorusa. Podczas spotkania wystąpi zespół regionalny im. Ludwika Łojasa „Duzi Łopusnianie”.

Ks. Józef Tischner był filozofem, teologiem, publicystą, pisarzem, autorem prac poświęconych zagadnieniom istnienia człowieka i teorii wartości. Urodził się w 1931r. w Starym Sączu. Od 1980 r. był profesorem filozofii PAT w Krakowie i wykładowcą kilku innych krakowskich uczelni, a także stałym współpracownikiem „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”. W 1981r. został kapelanem „Solidarności”. W pierwszą niedzielę miesiąca w sierpniu każdego roku odprawiał dla górali słynne msze św. niedaleko Turbacza. Gromadziło na tych nabożeństwach tysiące ludzie. Najsłynniejszy filozof z Łopusznej zmarł 28 czerwca 2000 r. w wieku 69 lat.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.