Drukuj Powrót do artykułu

Łowicz: uroczystość Bożego Ciała pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego

31 maja 2018 | 17:52 | xas | Łowicz Ⓒ Ⓟ

W Łowiczu jak co roku bardzo okazale świętowano Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W tegorocznych obchodach uczestniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio. Procesja Bożego Ciała w Łowiczu jest wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Każdego roku do Łowicza przybywają rzesze wiernych z różnych stron Polski oraz spoza jej granic, aby uczestniczyć w Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. W czwartek 31 maja 2018 roku we Mszy św. oraz procesji z okazji święta Bożego Ciała również uczestniczyło wiele osób.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Pennacchio, który wygłosił homilię przy czwartym ołtarzu procesji. W swoim słowie arcybiskup wskazał, jak wielkim darem jest Eucharystia, mówiąc m.in., że „Dobrze przeżywana Eucharystia łączy nas nie tylko z Bogiem, ale także między sobą”.

Również biskup łowicki Andrzej F. Dziuba skierował do wszystkich swoje słowo przy czwartym ołtarzu. Były to głównie wyrazy podziękowania za udział w tym uroczystości. „Dziękuję wszystkim, którzy pielgrzymowali za Jezusem Eucharystycznym […], dziękuję za świadectwo wiary upiększone strojem łowickim” – mówił bp Dziuba, który wcześniej, w czasie Mszy św. sprawowanej w bazylice katedralnej w Łowiczu, wygłosił homilię.

W uroczystości uczestniczyli także bp Wojciech Osial, bp Józef Zawitkowski oraz prezbiterzy z diecezji i spoza niej.

Procesja z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa ma w Łowiczu dużą tradycję. Na święto przybywają przedstawiciele ziemi łowickiej a czasem także innych terenów Polski w strojach ludowych, które również zewnętrznie podkreślają urok tego wydarzenia.
W 2014 roku Procesja Bożego Ciała w Łowiczu została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.