Drukuj Powrót do artykułu

Łowicz: wspólna modlitwa przedstawicieli rzemiosła pszczelarskiego

15 kwietnia 2018 | 17:53 | xas | Łowicz Ⓒ Ⓟ

W niedzielę 15 kwietnia br. w Bazylice Katedralnej w Łowiczu modlili się pszczelarze z różnych stron Polski. W mieście tym miały miejsce obchody 80-lecia Regionalnego Koła Pszczelarzy w Łowiczu oraz Ogólnopolskie Targi Pszczelarskie pt. „Wiosna w Pasiece”. Mszy św. sprawowanej w katedrze przewodniczył bp Andrzej Dziuba.

Na Mszę św. koncelebrowaną, której przewodniczył Biskup Łowicki przybyli do Katedry Łowickiej pszczelarze z różnych stron naszego kraju. Na początku liturgii przemówił Prezes Zarządu Koła Łowicz Marek Boroski. W swoim słowie przywołał m.in. osobę św. Ambrożego, który jak wiadomo jest Patronem pszczelarzy.

Do uczestników uroczystości odniósł się w swoim słowie także bp Andrzej F. Dziuba. „Zawsze pszczelarze byli blisko Kościoła; zresztą w annałach historii pszczelarstwa ilu wybitnych kapłanów zapisało się jako uczeni, eksperci” mówił kaznodzieja, który w swoim słowie wskazał też m.in. na Paschał widoczny szczególnie wyraźnie w trwającym okresie liturgicznym. Biskup nawiązał do słów z Exsultetu odnoszących się do tej paschalnej świecy, symbolu Jezusa Zmartwychwstałego, mówiąc że „jest to świeca, która jest owocem pracy pszczelego roju, […] żywi się ona strugami wosku, które dla utworzenia tej cennej pochodni wydała pracowita pszczoła”.

Na zakończenie liturgii głos zabrał ks. Robert Kwatek, miejscowy proboszcz. Po wspólnej modlitwie w katedrze, uczestnicy kontynuowali obchody uroczystości w mieście Łowicz.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.