Lubań – wojewódzki obchód Święta Niepodległości
12 listopada 2022 | 18:26 | kspn | Legnica Ⓒ Ⓟ
Od Eucharystii w kościele pw. Świętej Trójcy w Lubaniu, rozpoczął się tegoroczny obchód Dnia Niepodległości w województwie dolnośląskim.
Mszy św. w gronie księży z tutejszego dekanatu, przewodniczył biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Wśród uczestników znaleźli się także przedstawiciele Kościołów Siostrzanych a władze reprezentowali m.in.: parlamentarzyści, wojewoda dolnośląski, starosta i burmistrz Lubania, czy też dowódca 23 Pułku Artylerii w Bolesławcu. Nie zabrakło też kompani honorowej Wojska Polskiego, licznych pocztów sztandarowych, a w oprawę muzyczną liturgii, a potem uroczystości włączyła się Orkiestra Reprezentacyjna Kopalni Węgla Brunatnego Turów.
W homilii bp Siemieniewski, nawiązując do tekstów liturgicznych, zwrócił uwagę, że przypomniano w nich o przykazaniu miłości. Posłużył się porównaniem: – Podobnie jak oszlifowany brylant, mieni się w promieniach słońca, zależnie od kąta pod jakim na niego się spogląda, podobnie i przykazanie miłości, bardzo różnie, choć wszystkimi pięknymi postawami w życiu chrześcijanina ma się odznaczać. Inne barwy przyjmie w życiu rodzinnym, małżeńskim, rodzicielskim. Jeszcze inne przyjmie w życiu wspólnoty parafialnej. Jest też wymiar miłości, która spełnia się wobec Ojczyzny, tej wspólnoty historii, kultury, języka i wspólnego zaangażowania dziś – mówił kaznodzieja.
Nawiązując do obchodzonego święta, stwierdził że uczestników powinny cechować 3 postawy: modlitwy, wdzięczności i przyjęcia obowiązujących zasad.
– Kiedy myślimy o Polsce, o takich rocznicach jak dzisiejsza, myślimy o potrzebie modlitwy, bo od modlitwy wszystko co dobre się zaczyna i jest też gwarancją tego, że nasze dobre zaangażowania, z biegiem lat nie ulegną zniekształceniu – mówił bp Siemieniewski.
Mówiąc o wdzięczności, stwierdził: – Tam gdzie chrześcijanie myślą o Ojczyźnie, zawsze myślą o wdzięczności wobec Pana Boga. To dobry, skuteczny, pożyteczny i cenny dar, któremu na imię Polska, za który trzeba składać dzięki wobec Pana historii. Ale wdzięczność wobec Boga, przemienia się także w wdzięczność wobec ludzi. Tak bowiem spodobało się Bogu, że działa przez natchnienia. Przez natchnienia serca, sumienia czy umysłu. Tak spodobało się Bogu, że działania na tym świecie, najczęściej pozostawia tym, którzy przyjmują Jego światło i natchnienia.
Mówiąc o postawie przyjmowania zobowiązujących zadań, przywołał postać patrona dnia, św. Marcina. – Zapamiętany został w chrześcijańskiej tradycji, głównie przez gest podzielenia się płaszczem. Podzielił się tym co miał. Miało starczyć dla jednego, starczyło dla dwóch. Jakże nie odczytywać tej podpowiedzi na dziś, w perspektywie np. toczącej się na ukraińskiej ziemi wojny. Jakże nie odczytać tego, jako zachęty do dzielenia się. I myślę że od 24 lutego, dobrze to odczytywanie się realizuje. Nie brakuje gestów przyjaźni, otwartości, zainteresowania które miały już miejsce na polskiej ziemi. Ileż tych gestów potrzebnych na „dziś”, ale także potrzebnych na „jutro”. To swoiste przyjęcie patronatu św. Marcina – dzielić się z potrzebującymi.
Nawiązując zaś do wypowiedzi św. Jana Pawła w Polskim parlamencie, 11 czerwca 1999 r. mówił:
– Niech po latach, dotrze do nas na nowo papieskie błogosławieństwo wtedy wypowiedziane: „Wszystkim tu obecnym i wszystkim moim Rodakom życzę, aby próg trzeciego tysiąclecia przekroczyli z nadzieją i ufnością, z wolą wspólnego budowania cywilizacji miłości, która opiera się na uniwersalnych wartościach pokoju, solidarności, sprawiedliwości i wolności. Niech Duch Święty nieustannie wspiera wielki proces przemian, służący odnowie oblicza ziemi. Tej ziemi”
Po Mszy św. nastąpił uroczysty korowód do lubańskiego Rynku na którym zorganizowany został uroczysty apel, ze ślubowaniem uczniów klas o profilu proobronnym z Lubania. Tutaj też zaprezentowały się różne służby mundurowe, a także grupy rekonstrukcyjne, z okolicznościowymi wystawami sprzętu i stoiskami informującymi o możliwości rekrutacji.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.