Drukuj Powrót do artykułu

Lubartów: intronizacja relikwii bł. Alfonsa Józefa Mazurka OCD

13.11.2017 , rk, Lubartów, 13-11-2017 Ⓒ ℗

W bazylice św. Anny w Lubartowie intronizowano relikwie bł. Józefa Alfonsa Mazurka, karmelity bosego, męczennika drugiej wojny światowej. W świątyni tej duchowny został ochrzczony, przyjął pierwszą Komunię świętą i odprawił swoją Mszę św. prymicyjną.

Organizatorem uroczystości intronizowania relikwii bł. Józefa Alfonsa Mazurka w jego rodzinnej parafii był. ks. kan. Andrzej Juźko, proboszcz lubartowskiej parafii pw. św. Anny i dziekan dekanatu lubartowskiego w archidiecezji lubelskiej. Latem br. przyjechał do Wadowic, gdzie w sanktuarium karmelitów bosych pw. św. Józefa spoczywają doczesne szczątki męczennika. Postulator Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych, o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD przekazał na ręce proboszcza jedną z kości dłoni błogosławionego z odpowiednim certyfikatem autentyczności.

Z okazji uroczystości intronizacji relikwii powstały specjalny relikwiarz oraz obraz bł. Józefa Alfonsa. Pobłogosławienia obrazu bł. Józefa Alfonsa Mazurka i intronizacji jego relikwii dokonał Praśkiewicz OCD. Relikwie wniosły procesjonalnie do lubartowskiej bazyliki siostry karmelitanki z archidiecezji lubelskiej.

Postulator spotkał się także z osobami szczególnie promującymi kult bł. Józefa Alfonsa Mazurka w jego rodzinnych stronach. Postulator w towarzystwie proboszcza parafii nawiedził także na lubartowskim cmentarzu mogiłę rodziców bł. Józefa Alfonsa, rolników Wojciecha Mazurka i Marianny z Goździów, modląc się o ich wieczne zbawienie.

Zastrzelony przez Niemców 28 sierpnia 1944 r. w Nawojowej Górze, bł. o. Alfons Maria Mazurek OCD został beatyfikowany przez św. Jana Pawła II w grupie 108 męczenników hitleryzmu w Warszawie 13 czerwca 1999 r.

W bazylice św. Anny w Lubartowie bł. Józef Alfons Mazurek, urodzony 1 marca 1891 r. w Baranówce, został ochrzczony nazajutrz po przyjściu na świat. Tu przyjął pierwszą Komunię świętą, odprawił też swoją Mszę św. prymicyjną 26 lipca 1916 r., wkrótce po otrzymaniu w Wiedniu święceń kapłańskich.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.