Lubawa: symbole ŚDM na jubileuszu 800-lecia chrztu Ziemi Lubawskiej
04 stycznia 2016 | 15:25 | dn, xpb Ⓒ Ⓟ
Odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, jasełka, wspólne kolędowanie i modlitwa wypełniły czas peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży w Lubawie. Peregrynacja odbyła się w dniach 3-4 stycznia. Nie bez przyczyny wybrano właśnie ten czas. W tych dniach rozpoczęły się obchody jubileuszu 800-lecia chrztu Ziemi Lubawskiej.
Pierwsze wzmianki o historycznej „terra Lubavia” sięgają XIII stulecia, kiedy w 1216 roku pogański Książę Surwabuno przyjął chrzest z rąk papieża Innocentego III. Do tego wydarzenia nawiązywał biskup toruński Andrzej Suski, który przewodniczył Mszy św. w południe.
Po południu uroczyście powitano Symbole ŚDM w parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła. Młodzież wniosła Krzyż i Ikonę, a następnie podczas Mszy św. odnowiono przyrzeczenia chrzcielne.
W homilii ks. dr Artur Szymczyk, diecezjalny duszpasterz młodzieży nawiązał do jubileuszu chrztu Lubawy. – Chrystus króluje na tych ziemiach od chwili, gdy książęta pogańscy przyjęli chrzest. Dziś Chrystus w symbolach Światowych Dni Młodzieży przypomina nam o tym, że jest pośród nas i, że jest naszym wybawieniem. To okazja, by przypomnieć sobie swój chrzest. To dzięki niemu jest dla nas nadzieja na to, że nasze życie się nie kończy, ale otwarte jest dla nas Królestwo Niebieskie – mówił.
Duszpasterz młodzieży wskazywał na krzyż jako znak zwycięstwa Chrystusa nad ludzką słabością, biedą, cierpieniem, grzechem, śmiercią i szatanem. – To jest krzyż zwycięstwa. Nie jesteśmy głosicielami narzędzia tortur. Nie jesteśmy tymi, którzy pokazują miejsce kaźni. Chcemy pokazać światu Chrystusa, który pomimo zadanego Mu cierpienia i odebrania życia zmartwychwstał i powstał jako Zwycięzca – podkreślał ks. Szymczyk.
Zachęcił dorosłych do modlitwy za ludzi młodych, którzy dzisiaj są bardziej niż kiedykolwiek narażeni na utratę wiary i relacji z Bogiem. Świat stawia przed nimi wiele propozycji niemoralnych, proponuje drogi na skróty, w których nie ma miejsca dla krzyża. – Młodzi, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebują świadectwa naszego życia – mówił ks. Szymczyk.
Wieczorem odbyły się jasełka przygotowane przez wolontariuszy ŚDM. Wierni wypełnili kościół i z uśmiechem oraz uwagą przysłuchiwali się wypowiedziom młodych aktorów, w które wpleciona była gwara młodzieżowa.
Kolejnym punktem peregrynacji w Lubawie był Apel Jasnogórski oraz czuwanie prowadzone przez młodzież i ks. Damiana Kunę. Podczas czuwania przytoczono rozważania św. Jana Pawła II, który mówił, że w Apelu Jasnogórskim słowo "czuwam!" jest istotnym członem tej odpowiedzi, jaką pragniemy dawać na miłość, którą jesteśmy ogarnięci w znaku Jasnogórskiej Ikony. „Odpowiedzią na tę miłość musi być właśnie to, że czuwam!”. O oprawę muzyczną zadbał zespół Pax et Bonum.
Kolejny dzień peregrynacji zgromadził przy Krzyżu najmłodszych parafian. Dzieci ze szkoły podstawowej przybyły do kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła na wspólne kolędowanie. Niezwykle wzruszającym momentem spotkania było oddanie czci Krzyżowi przez najmłodszych.
W południe nastąpiło pożegnanie symboli w parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła i przekazanie ich parafii farnej pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie.
Po wprowadzeniu symboli do świątyni młodzież i dorośli wysłuchali tekstu Ewangelii oraz obejrzeli film prezentujący historię i znaczenie symboli ŚDM. Następnie ks. dr Artur Szymczyk wygłosił katechezę wskazując na krzyż i ikonę, "które przypominają, że nie jesteśmy sami na drodze do wieczności, ale towarzyszy nam Matka, która nas pociesza i umacnia do mężnego stania pod krzyżem Chrystusa – znakiem zwycięstwa". Przez kilka godzin młodzi trwali przy symbolach na modlitwie.
Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży w Lubawie zakończyła się koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00. Następnie symbole powędrowały do dekanatu działdowskiego do parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Działdowie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.