Lubelska Caritas pomaga przez całą dobę
09 marca 2022 | 12:35 | lublin.caritas.pl, maj, lk | Lublin Ⓒ Ⓟ
Caritas Archidiecezji Lubelskiej pracuje w systemie całodobowym. Pomoc na rzecz Ukrainy realizowana jest dwutorowo: dla uchodźców, którzy w Polsce szukają schronienia, i w formie wsparcia tych, którzy pozostają za wschodnią granicą. Uruchomiono Namiot Nadziei w Dorohusku, wysłano ponad 20 tirów z żywnością, wolontariusze wieczorami są obecni na Dworcu Głównym PKS w Lublinie, skąd kierują uchodźców na nocleg.
Jak informował ks. Paweł Tomaszewski, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, organizacja zaczęła realizować pomoc w dniu wybuchu wojny, od samego rana. W związku z coraz bardziej napiętą sytuacją wokół Ukrainy do takich działań przygotowywano się od tygodni.
– Codziennie pomaga nam ok. 80 wolontariuszy, wszystkie parafie archidiecezji lubelskiej, Caritas innych diecezji, Caritas Polaka. Pomoc dociera nie tylko z Polski, ale i z Europy i spoza Europy – mówił ks. Tomaszewski.
W poniedziałek z wolontariuszami modlił się papieski jałmużnik kard. Konrad Krajewski. Specjalny wysłannik papieża Franciszka wkrótce potem pojechał najpierw na granicę polsko-ukraińską, a następnie udał się do Lwowa.
Obecnie Caritas Archidiecezji Lubelskiej pracuje w systemie całodobowym. Pomoc na rzecz Ukrainy realizowana jest dwutorowo. Z jednej strony zabezpieczane są potrzeby uchodźców, którzy w Polsce szukają schronienia, z drugiej strony jest to wsparcie tych, którzy nadal są w Ukrainie.
Pomoc kierowana jest obecnie do Łucka, Kiwerców, Równego, Żytomierza i Lwowa. Trafiają tam transporty humanitarne lubelskiej Caritas, które często są przeładowywane i mniejszymi samochodami docierają w głąb kraju, by zminimalizować ryzyko zatrzymania przez wojsko rosyjskie.
Dotychczas wysłano 21 tirów, każdy z nich z transportem ok. 20 ton. Lubelska Caritas stara się być w kontakcie bieżącym z księżmi, którzy pracują w ukraińskich parafiach i w miarę potrzeb oraz możliwości przesyłać im wsparcie finansowe.
Dwa dni temu lokalne piekarnie przekazały lubelskiej Caritas 600 bochenków chleba, które zostały wysłane za granicę. Ludzie w Ukrainie tęsknią za chlebem.
Ponadto pomoc realizowana jest na rzecz uchodźców zdążających do Polski. Caritas w Lublinie prowadzi punkt kryzysowy skierowany do uchodźców. Działają także instytucje im pomagające oraz rodziny, które wzięły ich pod opiekę i oferują pomoc doraźną (odzież, żywność, środki czystości, kosmetyki), a także wsparcie przy zakwaterowaniu. W ciągu tygodnia zaopiekowano się tam prawie 700 osobami.
W Dorohusku działa przez całą dobę Namiot Nadziei. To miejsce stara się zapewnić pomoc w pierwszym kontakcie po przekroczeniu polsko-ukraińskiej granicy. Zapewniane tam są produkty żywnościowe, ciepłe napoje, wodę, ubrania. Oprócz wolontariuszy lubelskiej Caritas są tam także przedstawiciele Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej.
Otwarta jest tzw. przystań dla uchodźców w caritasowym ośrodku w Firleju. Obecnie zakwaterowanych jest tam 50 osób. Caritas współpracuje na tym polu z tamtejszą gminą, wspólnie dbają o wyżywienie dla grup przebywających w ośrodkach przez nią prowadzonych. Najmłodszy gość ma niespełna 3 miesiące.
Są też punkty zbiórek w siedzibie przy al. Unii Lubelskiej 15, w Centrum Spotkania Kultur (Plac Teatralny 1), na parkingu pod sklepem Decathlon przy al. Spółdzielczości Pracy 26 oraz w sklepie Carrefour przy al. Witosa 6.
Lubelska Caritas prowadzi ponadto bazę danych osób prywatnych i instytucji, które oferują uchodźcom schronienie.
Wolontariusze wieczorami patrolują Dworzec Główny PKS. Jeśli uchodźcy po przyjeździe nie mają gdzie się podziać, oferowany jest im nocleg w siedzibie Caritas, a rano pomoc w znalezieniu zakwaterowania na dłużej.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej uruchomiła specjalny telefon w związku z sytuacją na Ukrainie. Wszelkie pytania związane z pomocą uchodźcom należy kierować pod nr tel. 451 168 798 lub email: ukraina.caritas.lublin@gmail.com
Darczyńcy proszeni są o kontakt pod nr 784 872 262 lub emailem: j.banczerowska@caritas.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.