Lubelskie obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce
19 stycznia 2024 | 08:00 | ło, | Lublin Ⓒ Ⓟ
Prosimy o zażegnanie trwających konfliktów na całym świecie, o zachowanie od nowych nieszczęść, ofiar i zgliszczy – podkreślił w abp Stanisław Budzik podczas obchodów Dnia Judaizmu w archidiecezji lubelskiej. Uroczystość obyła się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Hasło tegorocznej 27 edycji brzmi „Pokój mój wam daję”. Organizatorami wydarzenia są Archidiecezjalne Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego oraz Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela.
Spotkanie rozpoczęła pieśń „Shema Israel” („Słuchaj, Izraelu”), pochodząca z Księgi Powtórzonego Prawa, będąca jedną z dwóch najważniejszych modlitw w judaizmie.
Słowa powitania dla przybył gości wyraził ks. prof. Mirosław Wróbel, pełnomocnik rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej. Jednocześnie przypomniał o wartościach, które nie tylko stanowią fundament pokoju, ale są również podstawą podejmowanego dialogi katolicko-żydowskiego.
– Kościół nie przestaje powtarzać, że pokój jest obowiązkiem i powinien być budowany na czterech filarach: na prawdzie, sprawiedliwości, miłości i wolności. Na tych fundamentach pragniemy budować, także nasz dialog katolicko-żydowski – podkreślił ks. prof. Wróbel.
W imieniu rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, głos zabrał dr hab. Adam Zadroga, prof. KUL, prorektor ds. misji i cyfryzacji. W swoim wystąpieniu wyraził potrzebę dbania o wspólny dialog, który stanowi jeden z najważniejszych elementów pokoju.
– Spotkania takie jak to, odbywane w duchu dialogu i wzajemnego szacunku są świadectwem budowania razem wartości wspólnych nam wszystkim, wśród których pokój, tak dziś pożądany, ma swoje zakorzenienie i głębokie odniesienia na kartach Pisma Świętego. Chcemy być tymi, którzy wprowadzają pokój w każdym wymiarze naszego życia w przekonaniu, że na drodze budowania pokoju liczą się nawet najmniejsze gesty podejmowane z miłości do Boga i z miłości do bliźniego – napisał w liście rektor KUL.
Abp Jędraszewski: dziś próbuje się gasić światło Chrystusa w sercach i umysłach dzieci i młodzieży
Następnie odczytano wyznaczone na ten dzień fragmenty Tory i Ewangelii. W tym roku była to Księga Izajasza oraz Ewangelia według św. Jana.
O rozumieniu pokoju w ujęciu żydowskim opowiedział w przesłaniu wideo rabin Michael Schudrich, naczelny rabin Polski. Podkreślił jego powagę i wieloznaczność. – Po hebrajsku „pokój” to bardzo wyjątkowe słowo. „Szalom” ma znaczenie „dzień dobry”, ale również „do widzenia”, „cześć”, wreszcie „pokój” i „radość”. (…) Bóg w religii judaistycznej ma wiele imion i jednym z nich jest też „szalom”. Jest to słowo niezwykle ważne dla Żydów – powiedział w swoim wystąpieniu rabin.
Rozumienie pokoju w myśli chrześcijańskiej przedstawił prof. Wojciech Kaczmarek, kierownik Katedry dramatu i teatru KUL. – To serce człowieka najbardziej interesuje Chrystusa. Nie pokój zewnętrzny, układ, który ma się na nowo odbudować, żeby nie było wojny, co też oczywiście jest ważne, ale najistotniejsze w tym jest serce, bo jak mówi Jezus w tym sercu nienawróconym, zimnym, kamiennym tkwią wszystkie te obrzydliwości, które sprawiają, że życie człowieka staje się piekłem – mówił prof. Kaczmarek.
Następnie wspólne wezwanie o pokój rozpoczął kantor Symcha Keller, działacz społeczności żydowskiej w Polsce, od odśpiewania wersetów psalmu 122, którego zasadniczą treścią są słowa: „Niech pokój będzie!”. Ze wspólnoty Kościoła katolickiego prośbę o pokój w Izraelu słowami modlitwy św. Jana Pawła II w intencji narodu żydowskiego przedstawił bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy senior archidiecezji lubelskiej. – Wspomagaj go, by zabiegając o pokój i sprawiedliwość mógł objawiać światu moc Twego błogosławieństwa – prosił w modlitwie lubelski biskup.
Wyrazy wdzięczności za udział w uroczystości wyraził ks. dr Tomasz Adamczyk, dyrektor Archidiecezjalnego Centrum Dialogu Katolicko-Żydowskiego. – Dziękuję wszystkim za to, że przychodzimy na Dzień Judaizmu. Mamy otwarte oczy, bo chcemy dostrzec jakie są korzenie naszego chrześcijaństwa. Dziękuję gminie żydowskiej na ręce kantora, bo mają otwarte oczy, widząc że dialog buduje pokój. (…) Czasami się różnimy, ale w sercu nosimy te same wartości – dziękował ks. dr Adamczyk.
Spotkanie zakończył koncert kameralny wiedeńskich muzyków ze stowarzyszenia „Viva La Classica!” w skład, którego weszli Julitta Dominika Walder (sopran), Mateusz Kasprzak-Łabudziński (skrzypce), Piotr Lato (klarnet) i Joanna Sochacka (fortepian). Koncert „Melancholie” był hołdem złożonym artystom, którzy w czasie II Wojny Światowej doświadczyli okrucieństwa wojny. Słowo o muzyce wprowadzające w koncert wygłosiła Teresa Księska-Falger.
Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce ustanowiono przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Celem wydarzenia jest pielęgnowanie dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.