Lubin: górnicy KGHM obchodzili święto swojej patronki
04 grudnia 2014 | 16:25 | ks. pn Ⓒ Ⓟ
Z udziałem górników i ich rodzin, zarządów KGHM i kopalń, obchodzono dziś uroczyście wspomnienie św. Barbary. Mszy św. w kościele św. Maksymiliana Kolbego w Lubinie przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.
Wraz z biskupem legnickim, modlili się: biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, legnicki biskup senior Stefan Cichy, oraz duchowieństwo diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej, na terenie których znajdują się zakłady należące do Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi (KGHM).
W uroczystości wzięli udział także przedstawiciele władz, liczne poczty sztandarowe, a liturgię wzbogaciła górnicza orkiestra dęta i męski chór oraz służba liturgiczna składająca się z pracowników Zakładów Górniczych „Rudna”.
– Oddajemy cześć św. Barbarze patronce górników i wielbimy Boga za Jego dzieła. Ten dzień, to dzień dziękczynienia górniczego – mówił w homilii biskup legnicki. Nawiązując zaś do liturgii Słowa zwrócił uwagę, że pozwala nam ona zanurzyć się głębiej w relacje, jakie zachodzą między człowiekiem a Bogiem.
– Bóg dał nam swojego Syna, nie oszczędził Go, byśmy mogli rozumieć miłość Boga do człowieka i tym samym odkrywać głęboki sens naszego istnienia. Na przestrzeni wieków, wielu w to uwierzyło, w tym św. Barbara i oddała za to swoje życie. Stała się męczennicą, bo odkryła większy, mocniejszy, życiodajny związek z Bogiem, niż z ziemskim ojcem” – mówił kaznodzieja. – Trzeba swoistego „wyrywania”, tak jak z rudą miedzi, która pozostając w ziemi jest poniekąd bezużyteczna. Trzeba jej wyrwania, oddzielenia, przetworzenia, a wtedy staje się czymś cennym”.
Zwracając się do górników podziękował im za "górniczy trud, styl życia, za pracę”. – Mając przed sobą codzienną, twardą rzeczywistość, wiele ryzykujecie, dlatego wiecie jak potrzebny jest związek z Bogiem, który pozwala być człowiekiem wolnym w pracy, w kształtowaniu relacji społecznych, tego, co tworzy życie człowieka, ale nie zatrzymuje go dla siebie – mówił.
Do tradycji spotkań z okazji górniczego święta w kościele w Lubinie nawiązał także biskup zielonogórsko-gorzowski Stefan Regmunt, który wyraził radość, że "w to święto możemy tworzyć jedną rodzinę". Zapewnił o swojej solidarności z wszystkimi górnikami, pracującymi również w innych częściach Polski. Zapewnił o swojej za nich modlitwie o Boże błogosławieństwo i światło Ducha Świętego w rozwiązywaniu trudnych, codziennych spraw. – Na kolejny rok pracy również życzę: Szczęść Boże” – dodał
Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi jest największym pracodawcą w tym rejonie od ponad 50 lat. Obok produkcji, związanej z wydobywaniem, przetwarzaniem, obróbką hutniczą miedzi i pochodnych minerałów, pozostaje też ciągle inicjatorem i darczyńcą wielu działań na rzecz regionu. Dotyczy to sfery ochrony zdrowia, edukacji, sportu, ochrony zabytków czy też kultury. Jednym z ostatnich sukcesów, które prezes KGHM Herbert Wirth wymienia, jest otwarcie kopalni miedzi w Sierra Gorda w Chile, będącej jedną z największych polskich inwestycji zagranicznych.
Warto przypomnieć, że na terenie diecezji legnickiej znajduje się również kopalnia węgla brunatnego w Turowie, oraz kamieniołomy, żwirownie i inne zakłady przetwórcze kamieni i minerałów, dla których pracowników św. Barbara jest również patronką.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.