Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: 25-lecie posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej

24.02.2018 , Lublin / dab Ⓒ ℗

„Rozdzielanie swoim współbraciom Chrystusa Eucharystycznego jest wielkim zaszczytem, ale i wielkim zadaniem. Razem z Nim trzeba stawać się ofiarą dla ludzi” – powiedział abp Stanisław Budzik. Metropolita lubelski przewodniczył mszy św. z okazji 25. rocznicy ustanowienia pierwszych nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w archidiecezji lubelskiej.

W swojej homilii abp Budzik mówił o wielkiej roli Eucharystii w budowaniu komunii między Bogiem i ludźmi, oraz ludźmi między sobą. Zauważył, że ktoś, kto żywi się ciałem Chrystusa nie może żyć według zasady „jak ty mi – tak ja tobie”.

„Chrześcijanin to ktoś, kto patrzy na drugiego człowieka, nie według własnej, często egoistycznej sprawiedliwości. Musimy nauczyć się patrzeć na innych tak jak patrzy na nich Bóg. Dlatego kochajmy innych, tak jak Bóg ukochał nas samych” – tłumaczył kaznodzieja.

Hierarcha nazwał posługę nadzwyczajnych szafarzy wielkim zaszczytem i zadaniem. „Razem z Chrystusem Eucharystycznym trzeba stawać się ofiarą na ludzi, ofiarą, która buduje jedność i miłość. Każdy szafarz musi stać się chlebem, którym karmić się będzie wiara współbraci” – powiedział abp Budzik.

Lubelski Kościół był jednym z pierwszych w Polsce, który dopuścił świeckich do rozdzielania Komunii Świętej. Pierwsze ustanowienie nadzwyczajnych szafarzy w lubelskiej archikatedrze odbyło się 14 lutego 1993 r. w I niedzielę Wielkiego Postu. Posługę przyjęło wówczas 50 mężczyzn z całej archidiecezji.

W swoim liście pasterskim z 1993 r. ówczesny metropolita lubelski abp Bolesław Pylak nazwał udział świeckich w rozdzielaniu Eucharystii „starożytną praktyką”, która powraca do życia Kościoła. „Chociaż posługa osób świeckich, jako nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, jest dla nas czymś nowym. Należy pamiętać, że taka forma jej udzielania istniała w Kościele przez kilka stuleci. Aż do IX w. było czymś normalnym, że świeccy pomagali w udzielaniu Komunii Świętej, chociażby poprzez zanoszenie jej chorym” – pisał abp Pylak.

Obecnie funkcję nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej pełni w archidiecezji lubelskiej ponad 500 osób. Są to głównie żonaci mężczyźni, wspierający parafialnych duszpasterzy podczas uroczystości i świąt. Zgodę na pełnienie tej posługi wobec swojego zgromadzenia mają też niektóre siostry zakonne.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.