Lublin-Czuby – 40-lecie parafii, którą odwiedził Jan Paweł II
25 listopada 2024 | 11:10 | gp | Lublin Ⓒ Ⓟ
W uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata parafia pw. Św. Rodziny na osiedlu Czuby w Lublinie świętowała 40-lecie istnienia. Mszy św. jubileuszowej przewodniczył bp Rimantas Norvila, ordynariusz diecezji wiłkowyskiej, były wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Litwy. Koncelebrowali: abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i abp-senior Stanisław Wielgus.
Witając głównego celebransa abp Budzik przedstawił go jako człowieka, który „kocha nasz kraj i doskonale mówi po polsku”. Metropolita podkreślił, że ta „piękna parafia” na Czubach otrzymała dwóch wybitnych duszpasterzy: pierwszego proboszcza ks. Ryszarda Juraka, który w czasach PRL-u wybudował świątynię i jego następcę, ks. prałata Tadeusza Pajurka, który rozwija dzieło poprzednika.
Abp Budzik przypomniał, że parafia Św. Rodziny została „uświęcona obecnością Jana Pawła II”, który odwiedził ją 9 czerwca 1987 r. Podkreślił także rolę parafii jako centrum kultury.
W kazaniu bp Rimantas Norvila mówił o atrybutach Królestwa Bożego, takich jak prawda, miłość, świętość i pokój, odmiennych od „królestw” tego świata. Biskup wiłkowyski podkreślił, że nawet w ciężkich czasach, „królestwo Boże może się rozwijać i trwać w naszej codzienności”. Przypomniał straszliwe prześladowania chrześcijan na początku XX wieku w Meksyku, kiedy mordowani chrześcijanie ginęli z okrzykiem na ustach: „Niech żyje Chrystus król!”. „Nie narzekajmy na trudne czasy. W każdej sytuacji życiowej jest odpowiednia chwila, aby wyznać, że Chrystus jest naszym królem” – podsumował kaznodzieja.
Bp Norvila podkreślił, że sanktuarium św. Rodziny przypomina Polsce i światu „drogiego nam” papieża Jana Pawła II. Wspomniał, że jako alumn seminarium duchownego w Kownie wraz z kolegami i profesorami oglądał transmitowane przez polską telewizję uroczystości z papieskiej pielgrzymki w 1987 r., dzięki zainstalowanej specjalnej antenie.
Po zakończeniu liturgii abp Stanisław Budzik poświęcił jubileuszową ikonę Świętej Rodziny, napisaną przez Martę Kozak.
Wieczorem Mszę dziękczynną za 40 lat istnienia parafii odprawił biskup pomocniczy charkowsko-zaporoski Jan Sobiło, który w serdecznych słowach dziękował za pomoc duchową i materialną parafii Św. Rodziny i ks. Tadeuszowi Pajurkowi oraz całej archidiecezji lubelskiej. Dzięki tej pomocy biedne parafie katolickie w dawnych republikach sowieckich mogą egzystować, a księża „mają za co wlać benzynę do baku”.
Jak zauważył bp Sobiło, w znacznej mierze parafie te stanowią Polacy, „których nie zdążył wyciąć Stalin” oraz ich potomkowie. Zdaniem biskupa z Ukrainy „ci księża w Polsce, którzy przyjmują nas i udzielają pomocy, są także na linii frontu”.
Uroczystości jubileuszowe zakończył koncert muzyki klasycznej, którego gwiazdą była wybitna śpiewaczka, Alicja Węgorzewska.
Parafia Św. Rodziny w Lublinie została erygowana 22 listopada 1984 r. na terenie budującego się osiedla w dzielnicy Czuby. Pierwszym jej proboszczem został ks. Ryszard Jurak. Niespełna trzy lata później, 9 czerwca 1987 odwiedził parafię papież Jan Paweł II, który wyświęcił 50 diakonów z wszystkich polskich diecezji. Było to największe zgromadzenie w dziejach Lubelszczyzny. W modlitwie z Papieżem wzięło udział ponad milion osób.
Dekretem z 9 czerwca 2022 r. abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, ustanowił kościół na Czubach Sanktuarium św. Rodziny w Lublinie.
W liczącej blisko 18 tys. wiernych parafii działa ok. 30 grup apostolskich i modlitewnych, w tym duszpasterstwo singli, które organizuje „katolickie randki”. Realizowany jest także projekt „Misja i Miłość”, adresowany do małżeństw przeżywających kryzys w związku.
Proboszcz ks. Tadeusz Pajurek wspiera liczne inicjatywy charytatywne i kulturalne, w tym prestiżowy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, zainicjowany jeszcze przez jego poprzednika. W parafii działają cztery chóry.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.