Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: „Debata dwóch ambon” o znaczeniu krzyża

11.09.2018 , dab, Lublin Ⓒ ℗

O różnych spojrzeniach na krzyż oraz o jego znaczeniu dla chrześcijan wschodu i zachodu dyskutowali 10 września uczestnicy „Debaty dwóch ambon”: dominikanin o. Stanisław Nowak oraz ks. dr Andrzej Konachowicz z parafii prawosławnej w Lublinie. Spotkanie odbyło się tradycyjnie w klasztorze lubelskich dominikanów. Okazją do debaty był kończący się Europejski Festiwal Smaku w Lublinie.

Jako pierwszy głos zabrał ks. Konachowicz, który zauważył, że symbolika krzyża ma wiele znaczeń. „Krzyżem błogosławimy się nawzajem, do krzyża uciekamy się w chwili pokus. Od ok. 150 lat każdy prawosławny duchowny otrzymuje podczas święceń kapłańskich krzyż i zakłada go, kiedy sprawuje kult Boży. Nie jako oznakę władzy nad kimkolwiek, ale jako znak przynależności do Chrystusa” -tłumaczył duchowny.

Dominikanin zwrócił uwagę, że pierwsze ikonograficzne wizerunki ukrzyżowania przedstawiały Chrystusa jako zwycięzcę ubranego w szaty królewskie albo kapłańskie. Od czasów gotyku sposób przedstawiania Ukrzyżowanego stał się bardziej realistyczny niż symboliczny. „Na wschodnich ikonach postać Jezusa jest przedstawiona na chwilę przed śmiercią, jeszcze z otwartymi oczami. Na zachodzie dominuje wizerunek Chrystusa już umarłego” – powiedział o. Nowak.

Pierwszą “Debatę dwóch ambon” przeprowadzono w 2000 r. okazji I Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. Źródłem inspiracji do organizacji panelu jest lubelska legenda mówiąca o wykorzystywaniu dwóch przeciwległych ambon do dyskusji między katolikami a wyznawcami innych religii. Chociaż to tylko legenda (mównice powstały w XVIII w.), to faktem jest, że w lubelskim klasztorze w przeszłości dochodziło do debat teologicznych pomiędzy dominikanami a arianami i kalwinistami.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.