Lublin: „Dzban” na czas epidemii – pomoc dla ubogich rodzin
31 marca 2020 | 23:49 | aok | Lublin Ⓒ Ⓟ
Centrum Wolontariatu w Lublinie ruszyło z solidarnościową akcją „Dzban”. W skutek zakażeń koronawirusem, wiele rodzin straciło pracę i brakuje im na utrzymanie. Wolontariusze pomagają w kryzysie i od dziś przekazują potrzebującym podstawowe środki do życia. W akcję można się włączyć.
Aktualnie potrzebujących jest już kilkadziesiąt osób, a lista będzie zapewne dłuższa. Lubelskie Centrum Wolontariatu codziennie odbiera telefony z prośbą o wsparcie żywnościowe. – To dlatego, że część osób już utraciła pracę, inni zaraz ją stracą. Dlatego nie możemy zostawić ich bez wsparcia – mówi inicjator działań, delegat Metropolity Lubelskiego ds. Osób Wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz.
Na początek Stowarzyszenie zakupiło ponad 10 ton produktów za kilkadziesiąt tysięcy złotych. To podstawowe artykuły – środki spożywcze o długim terminie przydatności i środki higieniczne. W najbliższym czasie wolontariusze przekażą potrzebującym tysiąc pakietów. Rozwożą chleby, makarony, konserwy, kawę, czy herbatę. Dziś paczki trafiły do Noclegowni dla Bezdomnych Kobiet i Schroniska dla Samotnych Matek. Dla wielu ubogich, to odciążenie, szczególnie teraz, gdy stracili możliwość zarabiania.
Akcja polega na materialnym wsparciu potrzebujących i ma solidarnościowy, a nawet duchowy wymiar. Stąd zresztą jej nazwa. „Dzban” nawiązuje do historii opisanej w 17 rozdziale 1 Księgi Królewskiej. Ukazuje wdowę, która dzieli się z Eliaszem ostatnim jedzeniem. To sprawia, że zgodnie z obietnicą Boga jej „dzban mąki” się nie wyczerpał. Jak zaznacza ks. Puzewicz – wspomniana historia wskazuje na konkretny wymiar solidarności.
Akcja potrwa tak długo, jak długo będzie potrzebne wsparcie. Potrzeby są duże, dlatego organizacja apeluje o pomoc. Działania można wspierać wpłacając pieniądze na konto Centrum Wolontariatu w Lublinie: 64 1240 1503 1111 0000 1753 2101 z dopiskiem: darowizna na cele statutowe – dzban.
To kolejna inicjatywa w ramach wolontariackich działań: „Jestem, rozumiem, wspieram”. W Lublinie działa, m.in. fabryka szycia maseczek i fartuchów ochronnych, modlitewna „maseczka duchowa”, wolontariusze pomagają seniorom w sprawunkach i przy wykupie lekarstw, a wolontariusze-psychoterapeuci wszystkim zmagającym się z koronawirusem udzielają porad psychologicznych.
Inicjatywy ruszyły zaraz po wybuchu epidemii i będą kontynuowane w zależności od potrzeb. Szczegóły działań są dostępne na stronie: www.itinerarium.pl
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.