Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: Dzień Życia Konsekrowanego

02 lutego 2018 | 17:41 | Lublin / olc Ⓒ Ⓟ

– Miłość, której udziela Jezus Chrystus przez łaskę powołania i miłość ofiarowania siebie boli – mówił w homilii podczas Mszy świętej sprawowanej w archikatedrze lubelskiej w Dzień Życia Konsekrowanego bp Mieczysław Cisło.

W dalszej części kazania hierarcha zwrócił uwagę, że Maryja powinna być wzorem przyjmowania powołania i woli Bożej w naszym życiu.

– Łatwo było trwać w entuzjazmie pierwocin powołania ale trudno trwać w prozie życia wspólnoty zakonnej. Dlatego potrzeba tego o czym mówił papież Franciszek, czyli wierności w realizacji charyzmatu, który otrzymaliśmy.

Bp Cisło przypomniał nauczanie Ojca Świętego, że w codziennym wypełnianiu powołania nikt nie powinien skupiać się i zatrzymywać na drobnostkach i szczegółach, które go drażnią, a przywoływać wiarę, która doprowadziła go do tego miejsca.

W Eucharystii uczestniczyli również bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, ks. Andrzej Krasowski, wikariusz biskupi ds. instytutów życia konsekrowanego i stowarzyszeń życia apostolskiego oraz zakonnice, zakonnicy i członkowie instytutów świeckich.

Na zakończenie Mszy świętej przedstawiciele osób konsekrowanych oraz bp Józef Wróbel skierowali do bp. Mieczysława Cisło serdeczne życzenia i podziękowania z okazji 20 rocznicy sakry biskupiej.

Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 r. Co roku cały Kościół obchodzi ten dzień w święto Ofiarowania Pańskiego.

Na terenie archidiecezji lubelskiej obecnie posługę pełni 556 sióstr w 93 domach zakonnych oraz 215 kapłanów zakonnych i 29 braci zakonnych w 36 domach zakonnych, prowadząc między innymi 7 parafii oraz 7 kościołów rektoralnych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.