Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: Episkopat modlił się w zabytkowej kaplicy Świętej Trójcy

14.10.2017 , dab, Lublin, 14-10-2017 Ⓒ ℗

Biskupi przebywający na 337. zebraniu plenarnym KEP odwiedzili w piątek wieczorem Muzeum Lubelskie na wzgórzu zamkowym. Centralnym punktem wizyty było zwiedzanie i modlitwa w XIV w. zamkowej kaplicy pw. Trójcy Świętej.

Najważniejszym momentem wizyty była modlitwa zawierzenia się Trójcy Świętej. Ze względu na małe wymiary zabytkowej kaplicy, hierarchowie podzielili się na dwie grupy. Pierwsza z nich odwiedziła zabytkową zamkową kaplicy pw. Trójcy Świętej, w której wysłuchała prelekcji na temat historii świątyni i jej symboliki. Pozostali, oczekując na możliwość wejścia do zabytku odwiedzili czasową wystawę „Pablo Picasso – wizerunek wielokrotny”. W pierwszej grupie, modlitwie przewodniczył abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. W drugiej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Wielbimy Cię, błogosławiona Trójco, za to, że nie spotyka nas to, na co zasługujemy, za Twoją nieustającą miłość ogarniającą wszystko co żyje, za nieustające pobudzenie nas do pokuty i wewnętrznej przemiany. Boże w Trójcy Świętej Jedyny, wielbimy Cię za wszystkie Twoje dary – modlili się biskupi.

Wizyta w Muzeum Lubelskim na wzgórzu zamkowym zakończyła się koncertem muzyki klasycznej połączonym z spotkaniem z władzami samorządowymi miasta i regionu. W Sali Malarstwa Polskiego biskupi wysłuchali utworów autorstwa m.in. Henryka Wieniawskiego czy Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Pochodząca z XIV w. kaplica Trójcy Świętej nazywana Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i w Europie. W jej wnętrzu w 1418 roku wykonano malowidła bizantyńsko-ruskie. Ich fundatorem był król Władysław Jagiełło. Jest to jedna z czterech tego typu świątyń w Polsce (obok kaplicy świętokrzyskiej na Wawelu, katedry sandomierskiej i kościoła w Wiślicy).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.