Bądź na bieżąco!

Otrzymuj najnowsze informacje wybrane specjalnie dla Ciebie.

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej. Szczegóły na stronie www.kai.plX
Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: Honorowy konsul RP w Jerozolimie gościem na KUL

11.10.2017 , olc, Lublin, 11-10-2017 Ⓒ ℗

„Współczesny dialog polsko-żydowski – wyzwania i perspektywy” pod tym hasłem w środę 11 października odbyło się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim spotkanie z Zeevem Baranem, honorowym konsulem RP w Jerozolimie. Organizatorem wydarzenia był Wydział Teologii oraz Instytut Nauk Biblijnych KUL.

W spotkaniu uczestniczył również bp Mieczysław Cisło – były przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Dialogu z judaizmem.

We wstępnym słowie skierowanym do zgromadzonych bp Cisło podkreślił: – Dopiero na prawdzie możemy budować nasze wzajemne relacje. Ale też w odniesieniu do wspólnego fundamentu jakim jest religia – judaizm z którego wyrastamy i gdzie mamy wspólne korzenie.

Na początku Zeev Baran opowiedział historię swojego życia, łączącego w sobie dwie ojczyzny – Polskę i Izrael. Wyjaśnił również, że funkcja konsula honorowego, którą pełni przypada w udziale obywatelom danej narodowości, którzy żyją w innym kraju, gdzie nie ma oficjalnej polskiej placówki.

Dużą część wykładu poświęcił naświetleniu stosunku współczesnych Żydów do Polaków. Zwrócił uwagę, że wielu z nich, którzy wyjechali z Polski nawet wiele lat temu nadal czuje się Polakami. Pamięć ta jest żywa również w młodszych pokoleniach, które pamiętają rodzinne historie i tęsknią za dawną ojczyzną.

Zeev Baran podkreślił również znaczący wkład Polaków w ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Zauważył również, że już od najdawniejszych czasów władcy Polski chętnie udzielali schronienia Żydom wypędzanym z innych państw.

– Izrael i Polska mają wspólne interesy. To więcej niż sojusz. To stworzenie współpracy – mówił konsul podkreślając, jak wiele łączy oba kraje, ale też jak dużo jest jeszcze do zrobienia w kwestii dialogu między nimi.

Po zakończonym wykładzie słuchacze mieli możliwość zadawania pytań oraz rozmowy z gościem.

Zeev Baran urodził się w 1935 r. w Wilnie. Po wojnie wyjechał do Izraela, gdzie ukończył studia architektoniczne. W 1999 r. mianowany został Konsulem Honorowym RP w Jerozolimie, natomiast w 2012 r. otrzymał nominację na Honorowego Konsula Generalnego RP w Jerozolimie. Podczas prelekcji wygłaszanych na całym świecie promuje Polskę. W związku ze swoją działalnością został odznaczony licznymi nagrodami, m.in. Dyplomem Ministra Spraw Zagranicznych, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Oficerskim oraz Krzyżem Komandorskim.

Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.