Drukuj Powrót do artykułu

Ulica w Lublinie nazwana imieniem rodziców JPII

13 kwietnia 2018 | 20:35 | dab / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. wikipedia

„Emilia i Karol Wojtyła mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać to piękne, życiowe powołanie, jakim jest rodzina” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz. Były sekretarz papieski poświęcił i otworzył ulicę nazwaną imieniem rodziców Papieża Polaka oraz Rondo Światowych Dni Młodzieży 2016. Obiekty znajdują się obok kościoła pw. św. Jana Pawła II na lubelskim Wrotkowie.

Dziękując za zaproszenie, kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że rodzice Jana Pawła II byli jego pierwszymi nauczycielami wiary. Szczególną rolę odegrał ojciec, który po śmierci żony, cały poświęcił się wychowaniu syna. „Nabożeństwo do Ducha Świętego i miłość do Matki Bożej – tego nauczył ojciec młodego Lolka. Ojciec, ale także przyjaciel. Wspólne wycieczki, pielgrzymki, przeprowadzka do Krakowa, to wszystko umacniało tę szczególną więź” – powiedział sekretarz Jana Pawła II.

Mówiąc o relacji, jaka łączyła przyszłego papieża z jego matką, kard. Dziwisz przypomniał, że Emilia Wojtyła zmarła kiedy Lolek miał 9 lat. „Mało mówił o swojej matce. Kiedyś w młodości poświęcił jej piękny wiersz. Nie wątpliwie oboje, Emilia i Karol Wojtyła senior mogą być wzorem dla małżonków i rodziców, jak wypełniać to piękne, życiowe powołanie, jakim jest rodzina. Dlatego to takie wymowne, że ta ulica powstała tutaj wśród domów” – tłumaczył były metropolita krakowski.

Jan Paweł II – świadectwo odchodzenia

Odnosząc się do nazwy powstałego przy świątyni ronda, hierarcha stwierdził, że krakowskie Światowe Dni Młodzieży zapisały się w najnowszych dziejach Kościoła na świecie i w Polsce. „Miliony młodych ludzi chciało wspólnie przeżywać swoją wiarę i świadczyć o radości Ewangelii. Wiemy, jak bardzo św. Jan Paweł II ukochał młodzież. To właśnie w Lublinie, poprzez pracę akademicką, sam uczył się jak być wychowawcą” – wspominał kard. Dziwisz.

W imieniu mieszkańców Lublina, głos zabrał prezydent miasta Krzysztof Żuk. W swoim przemówieniu zaznaczył, że lublinianie wciąż pamiętają obecność ks. Karola Wojtyły, jako wykładowcy Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. „Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak Jan Paweł II był związany z naszym miastem. Niegdyś tymi ulicami, wśród nas, chodził święty człowiek, który uczęszczał do swojej pracy, tak jak każdy z nas” – podkreślił Żuk.

Emilia z domu Kaczorowska i Karol Wojtyła senior pobrali się 10 lutego 1906 r. w Krakowie w ówczesnym kościele garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Małżeństwu urodziło się dwóch synów: w 1906 r. Edmund i w 1920 r. Karol junior, a także córka Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu. Po śmierci małżonki w 1929 r., Karol Wojtyła senior samotnie wychowywał swoje dzieci. Zmarł 18 lutego 1941 r. w Krakowie. 16 października 1978 r. ich młodszy syn został wybrany papieżem, przyjmując imię Jan Paweł II.

Wersja do druku

Przeczytaj także

14 kwietnia 2018 06:40

Franciszek do biskupów z Chile: odczuwam ból i wstyd

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.