Konferencja o świętych w kulturze ludowej
30 listopada 2018 | 19:25 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Obrazy świętych w religijności ludowej, pogańskie motywy w koncepcji chrześcijańskiego świętowania oraz magię i wróżby w ludowym kulcie świętych analizowali uczestnicy lubelskiej konferencji zatytułowanej „Przed ołtarzem pól…”. Etnolodzy, historycy i religioznawcy omawiali rolę i historię kultu świętych w europejskiej tradycji ludowej. Wydarzenie, które odbyło się w lubelskiej Chatce Żaka zorganizowało Studenckie Koło Naukowe Etnolingwistów UMCS.
Przedstawiciel Koła, Damian Gocół zauważył, że słowiańska kultura ludowa przypisała wielu świętym chrześcijańskim elementy świata pogańskiego. – Często mówi się o rekonstrukcjach pewnych wierzeń czy bóstw. Dobrym przykładem jest postać Wołosa, którego kult niejako odbija się w ludowym pojmowaniu św. Mikołaja. Podobnie jest z obchodami niektórych świąt jak Bożego Narodzenia czy Dniu zadusznym – tłumaczył etnolingwista.
Zdaniem organizatora konferencji, społeczności tworzące folklor kreując swój obraz świętych, dostosowywali ich do swoich potrzeb. – Ludzie myśleli bardzo pragmatycznie. Kiedy bali się powodzi i pożarów, modlili się do świętych Jana Nepomucena i Floriana, bo z nimi najbardziej kojarzyli te żywioły – powiedział Gocół.
Konferencja „Przed ołtarzem pól…” była pierwszym wydarzeniem w ramach 28. Mikołajek Folkowych. Podczas festiwalu uczestnicy pochylą się nad różnymi aspektami kultury tradycyjnej, sposobom jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa, w tym konkurs muzyczny „Scena Otwarta”.
W sobotę odbędą się warsztaty pieśniarskie, tańców gruzińskich i muzyki żydowskiej. Poza tym będzie można wziąć udział w warsztatach zabawek choinkowych oraz w warsztatach muzycznych, które poprowadzi Orkiestra Świętego Mikołaja.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.