Lublin: ks. prałat Jerzy Ważny odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi
23 września 2019 | 11:47 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Budowniczy kościoła pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Lublinie i wieloletni proboszcz wspólnoty parafialnej, ks. Jerzy Ważny, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi. W uroczystości wzięli udział parafianie oraz abp Stanisław Budzik.
Ceremonia wręczenia odznaczenia odbyła się w ubiegłą niedzielę w kościele parafialnym, podczas jednej z liturgii. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, medal wręczył Sylwester Tułajew, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W rozmowie z dziennikarzami ks. prał. Ważny mówił o swoich uczuciach, jakie towarzyszyły mu w związku z przyznaniem wyróżnienia. – To bardzo wielka radość i bardzo się cieszę, można by nawet użyć słowa, że jestem dumny, choć nie pyszny z tego powodu. Jest duma i wdzięczność dla tych wszystkich, którzy stoją za tą nagrodą. Mam tu na myśli przede wszystkim naszych parafian – powiedział emerytowany proboszcz.
Obecny na uroczystości był abp Stanisław Budzik, który zauważył istotny wkład ks. Ważnego w życie lubelskiego Czechowa. – To on budował tę wspólnotę w sensie materialnym i duchowym. Podczas jego proboszczowania została konsekrowana przepiękna świątynia. Jak sam zaznaczył, nie udałoby mu się to gdyby nie współpraca z parafianami – mówił metropolita lubelski.
Kościół św. Andrzeja Boboli na lubelskim Czechowie, nazywany jest przez historyków sztuki sakralnej „Świątynią Przymierza”. Znajduje się w nim unikatowa, nowoczesna plastyka stworzona przez Krystynę i Dobrosława Bagińskich. Inspiracją dla artystów były obrazy zarówno ze Starego Testamentu jak i z Apokalipsy św. Jana.
Świątynia oprócz funkcji sakralnych spełnia także funkcje kulturowe. Co miesiąc odbywają się w mniej darmowe koncerty muzyki klasycznej „Anima Mundi” organizowane przez Lubelską Akademię Muzyki Dawnej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.