Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: Marsz dla życia i rodziny

10 czerwca 2018 | 21:57 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

W niedzielę ulicami Lublina przeszedł „Marsz dla życia i rodziny”. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą na placu przed Kościołem Akademickim KUL, której przewodniczył bp Józef Wróbel. Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Dziękuję, że żyję!”.

W kazaniu bp Wróbel mówił o człowieczeństwie i istocie ludzkiego życia: „Relacja do człowieka jest stworzona w tym punkcie wyjścia kiedy patrzymy na człowieka i w nim dostrzegamy drugiego siebie” – mówił. Prosił również o okazanie szacunku życiu poczętemu: „To szacunek okazany mojemu poczęciu, bo przecież ja tę samą drogę przeszedłem, od łączenia się komórek aż do mojego dorosłego życia”.

Nawiązywał także do stworzenia człowieka zapisanego w Księdze Rodzaju i niezrozumiałości płynącej z bezpośredniego odczytywania zawartych tam słów: „Owo być nagim oznacza patrzeć na drugiego człowieka bez żadnych przeszkód, dostrzegać go takim jakim jest” – powiedział bp Wróbel.

Marsz dla życia i rodziny jest dorocznym wydarzeniem, gromadzącym wiele tysięcy osób z całej Polski. W tym roku odbywa się od pod hasłem: „Dziękuję, że żyję!”. W Lublinie wzięło w nim udział mnóstwo osób, zarówno starszych jak i młodszych, połączonych tym samym przekonaniem. Uczestnicy otrzymali balony i chorągiewki z hasłami, rozdawane przez wolontariuszy, którymi okazywali swoje oddanie idei.

Najmłodszym uczestnikom marszu towarzyszyli animatorzy kultury w barwnych strojach, nawołując do radosnego wędrowania i śpiewania. Pochód zakończył się na Placu Zamkowym, gdzie przewidziano kolejne atrakcje, w tym ułożenie mozaiki ze zdjęć przesyłanych na rzecz akcji „Selfie dla życia”. Zebrane pieniądze organizatorzy chcą przeznaczyć na potrzeby szpitala dziecięcego w Lublinie oraz na rzecz dzieci niepełnosprawnych.

Celem projektu „Selfie dla życia” było manifestowanie swojej wdzięczności za dar istnienia. Organizatorzy zachęcali do zrobienia sobie zdjęcia i udostępnienia go w mediach społecznościowych z dopiskiem #dziękujężeżyję. W akcji wziął udział metropolita lubelski, abp. Stanisław Budzik, umieszczając swoje zdjęcie na Twitterze i zachęcając do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu.

Manifestacji towarzyszy koncert Majki Jeżowskiej oraz rodzinny piknik na Placu Zamkowym.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.