Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: mieszkańcy uczcili 73. rocznicę Powstania Warszawskiego

01.08.2017 , olc, Lublin, 01-08-2017 Ⓒ ℗

1 sierpnia, w 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele lubelskich władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta uczcili na Placu Litewskim pamięć osób poległych w tym wydarzeniu.

– Cena, którą powstańcy zapłacili za swoje marzenia była wysoka – mówił Ryszard Kister, prezes okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Ich bohaterstwo, ofiarność, zaciętość są najważniejszym w naszej historii przejawem walki o wolność, jako wartości wyższej niż życie ludzkie, kalectwo, czy też dobra materialne – podkreślał. Zwrócił również uwagę, że Powstanie Warszawskie jest uznawane za najbardziej tragiczne spośród naszych powstań narodowych.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o 16.45 zagraniem przez orkiestrę wojskową kilku melodii patriotycznych. O godzinie „W” przy dźwięku syren zgromadzeni oddali milczący hołd obrońcom Warszawy.

Następnie odegrano hymn państwowy po którym nastąpiły przemówienia. Zwieńczeniem lubelskich obchodów była Msza święta w kościele garnizonowym sprawowana w intencji poległych w Powstaniu.

Powstanie Warszawskie trwało od 1 sierpnia do 2 października 1944 r. Było próbą sprzeciwienia się okupacji niemieckiej i uniknięcia inwazji sowieckiej na Polskę. W trakcie jego trwania zginęło ok. 200 tys. osób. Od 2010 r. decyzją prezydenta Lecha Kaczyńskiego 1 sierpnia jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.