Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: modlitwa za zmarłych biskupów i księży

07 listopada 2018 | 08:42 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

Abp Stanisław Budzik przewodniczył Mszy św. w intencji zmarłych kapłanów archidiecezji lubelskiej. Żałobna Eucharystia połączona z nieszporami odbyła się wtorkowym wieczorem w lubelskiej archikatedrze. Kazanie wygłosił ks. prof. Bogusław Migut, liturgista i wikariusz biskupi ds. formacji stałej kapłanów.

Msza św. w intencji zmarłych biskupów, prezbiterów, diakonów oraz alumnów zgromadziła duchownych, kleryków a także mieszkańców miasta na wspólnej modlitwie za zmarłych członków duchowieństwa. – Kiedyś to oni na ziemi sprawowali najświętszą ofiarę, dzisiaj składamy ją za nich i prosimy Chrystusa, który za nas umarł i dla nas zmartwychwstał, aby przyjął ich w Ojcowskim domu – powiedział abp Budzik na początek Eucharystii.

W homilii ks. prof. Bogusław Migut przypomniał, że nieunikniona konieczność śmierci i perspektywa zmartwychwstania skłaniają do przeżywania swojego życia i umierania jako liturgii, na wzór Chrystusa-Arcykapłana. – On stał się arcykapłanem przez to, że był liturgiem na co dzień. Całym swoim życiem wielbił Boga. Nic nie zachował dla siebie, ale wszystko oddał Ojcu – mówił kapłan.

Liturgista zauważył, że pogrzeby często stają się „pochopnymi kanonizacjami”, gdy dopiero z czasem Kościół nabiera pewności co do zbawienia danego człowieka. – Dobrze jest dla wiary żyć w napięciu eschatologicznym. Tak, żeby nie lekceważyć tego, że nie jest łatwo przyjąć zaproszenia na Chrystusową liturgię. Arcykapłan nie spyta nas jak albo komu głosiliśmy, ale czy sami, my księża, przyjęliśmy zaproszenie – tłumaczył wikariusz biskupi.

Kaznodzieja powiedział, że sprawowanie liturgii nie może być dla kapłana jedną z wielu czynności duszpasterskich, ale całym jego życiem. – Gdyby wszystko dało się zamknąć przy tym ołtarzu i wszystko dało się załatwić, to w kościele całe nasze chrześcijaństwo zostałoby pozbawione źródła życia. Ono stąd, z ołtarza, czerpie siłę i moc, ale wypełnia się w naszym życiu – głosił ks. Migut.

Eucharystię poprzedziła wspólna modlitwa wypominkowa. Po zakończeniu liturgii uroczysta procesja dotarła do podziemi archikatedry, gdzie spoczywają doczesne szczątki lubelskich biskupów. Tam nastąpiło zakończenie modlitw w intencji zmarłych.

Od listopada 2017 zmarło 11 księży inkardynowanych do archidiecezji lubelskiej: ks. Leonard Wojciech Zaręba, ks. Edward Kaszak, ks. Marek Józef Wisiński, ks. Wojciech Gorajski, ks. Krzysztof Piotr Kwiatkowski, ks. Zbigniew Andrzej Borowski, ks. Henryk Józefko, ks. Janusz Krzak, ks. Andrzej Jurczyszyn, ks. Jerzy Jabłoński oraz ks. Stanisław Obara.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.