Drukuj Powrót do artykułu

Obchody 100-lecia KUL z udziałem Kościoła greckokatolickiego

12 czerwca 2018 | 14:24 | olc / pz | Lublin Ⓒ Ⓟ

Sample Fot. Krzysztof Wasilczyk

W jedno nas tu zgromadziła miłość Jezusa Chrystusa i Jego Ewangelii. Nic tak nie szkodzi głoszeniu Ewangelii, jak niezgoda – mówił abp Stanisław Budzik podczas homilii wygłoszonej w trakcie liturgii w Kościele Akademickim KUL pod przewodnictwem abpa Eugeniusza Popowicza, metropolity przemysko-warszawskiego i bp. Włodzimierza Juszczaka, ordynariusza wrocławsko-gdańskiego. Przez dwa dni przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego uczestniczyli w uroczystościach związanych z obchodami 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

– Pan wysyła nas po dwóch. Dwa Kościoły, dwa narody, dwie Tradycje liturgiczne. Dwa płuca, którymi oddycha wspólnota Jego uczniów – mówił do zgromadzonych metropolita lubelski.

Podcza homilii przypomniał również o owocnej współpracy, którą od pięćdziesięciu lat prowadzą w lubelskim Seminarium Duchownym kapłani i klerycy katoliccy i grekokatoliccy.

Dzień wcześniej grekokatoliccy absolwenci KUL spotkali się w „Domu Spotkania” w Dąbrowicy, gdzie wręczone zostały odznaczenia Metropolii Przemysko-Warszawskiej (św. Cyryla i Metodego) dla pracowników KUL, którzy mają zasługi dla badań związanych z tradycją greckokatolicką. Uhonorowani zostali m. in. ks. prof. Leszek Adamowicz, ks. prof. Jarosław Marczewski oraz prof. Karol Klauza.

Ważnym momentem obchodów było również wręczenie przez Przewodniczącego Ukraińskiej Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych, pana Wasyla Kremenia, nagrody dla ks. prof. Antoniego Dębińskiego, rektora KUL z okazji 100. rocznicy KUL, za zaangażowanie w polsko-ukraińską współpracę w sferze nauki i oświaty.

Na zakończenie uroczystości ks. prof. Franciszek Greniuk, wykładowca KUL uhonorowany został doktoratem honoris causa UKU we Lwowie. Wręczenia dyplomu dokonał rektor lwowskiej uczelni ks. dr Bogdan Prach.

Jednym z wydarzeń towarzyszących obchodom była inauguracja rekolekcji dla duchowieństwa metropolii przemysko-warszawskiej pod przewodnictwem abp. Grzegorza Rysia w „Domu Spotkania” w Dąbrowicy.

Wersja do druku

Przeczytaj także

12 czerwca 2018 14:01

Abp Szewczuk: świat przemilcza tragedię na Ukrainie

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.