Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: obchody XXVI Światowego Dnia Chorego

12 lutego 2018 | 13:47 | Lublin / olc Ⓒ Ⓟ

„Zawsze, kiedy ciemność zalega twoją ziemię pamiętaj, że jest przy Tobie Jezus Zmartwychwstały zamieniający smutek w radość, ból w chwałę, śmierć w życie” – powiedział abp Stanisław Budzik 12 lutego w archikatedrze lubelskiej podczas Msza św. z okazji XXVI Światowego Dnia Chorego.

Oprócz licznie przybyłych chorych i ich opiekunów obecni byli również bp Ryszard Karpiński, prof. Andrzej Drop, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oraz przedstawiciele i pracownicy placówek służby zdrowia i opieki społecznej.

„Zawsze, kiedy ciemność zalega twoją ziemię pamiętaj, że jest przy Tobie Jezus Zmartwychwstały zamieniający smutek w radość, ból w chwałę, śmierć w życie” – mówił do zgromadzonych podczas homilii abp Stanisław Budzik.

Odniósł się on do postawy św. Jana Pawła II, który zawsze z wielką miłością i oddaniem podchodził do wszystkich chorych i cierpiących. Dlatego też ustanowił Światowy Dzień Chorego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, które nieustannie jest miejscem niosącym pociechę i ulgę w cierpieniu.

„Kochani pracownicy służby zdrowia, drodzy opiekujący się chorymi. Pamiętajcie, że na co dzień pracujecie w sanktuarium. Kiedyś Jezus nagrodzi Was za to, co uczyniliście Jemu samemu w cierpiących siostrach i braciach” – przypominał metropolita.

Po zakończeniu homilii wszyscy potrzebujący mieli możliwość skorzystania z sakramentu namaszczenia chorych.
„ Sami jesteśmy poddani różnym cierpieniom fizycznym jak i duchowym. Dlatego doceniamy siłę modlitwy ludzi cierpiących. I modlimy się za tych, którzy ofiarują za nas swoje cierpienie” – mówiła w imieniu zgromadzonych podopieczna Domu Pomocy Społecznej im. Wiktorii Michelisowej w Lublinie.

Światowy Dzień Chorego, który jest obchodzony co roku 11 lutego, został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1992 r. Ma on na celu objęcie modlitwą i zwrócenie uwagi na osoby cierpiące, jak również na ich opiekunów i tych, którzy angażują się w pomoc z potrzeby serca.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.