Lublin pamięta o kubańskiej „Czarnej Wiośnie”
15 marca 2010 | 15:13 | mj Ⓒ Ⓟ
Modlitwa w intencji uwolnienia więźniów sumienia, akcja „Fotka dla wolności” oraz zaproszenie do indywidualnego aktu duchowego wsparcia – to działania, jakie zaplanowało środowisko lubelskiego Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w 7. rocznicę kubańskiej „Czarnej Wiosny”.
– „Czarna Wiosna” to masowe aresztowania opozycjonistów, niezależnych działaczy, dziennikarzy kubańskich, którzy odważyli się głośno sprzeciwić reżimowi na Kubie, domagali się przestrzegania praw człowieka, zabrali głos w imię wolności – wyjaśnia Renata Dobrzyńska ze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej, jedna z organizatorek działań.
18 marca 2003 r. do więzienia trafiło 75 osób. Dostali długoletnie wyroki, wyższe niż zazwyczaj na Kubie dostają kryminaliści czy zabójcy – po 18, 20 lat więzienia. Stanowią część licznej na Kubie grupy osób uwięzionych za poglądy polityczne czy pragnienie wolności. – W ostatnich dniach byliśmy świadkami śmierci jednego z więźniów sumienia, Orlando Zapaty Tamayo, który protestując przeciw łamaniu praw człowieka na Kubie i domagając się uwolnienia więźniów sumienia, zmarł w wyniku wycieńczenia organizmu na skutek głodówki – przypomina Dobrzyńska.
Lubelskie środowisko chce pamiętać o Kubańczykach. W intencji więźniów sumienia i ich najbliższych odprawiona zostanie 21 marca Msza św. w kościele Ducha Świętego. Od 18 do 25 marca w świątyni będzie można wziąć ulotkę z informacjami na temat „Czarnej Wiosny”, propozycją biblijnego czytania na dany dzień czy podjęcia postu.
Jest to odpowiedź na apel więźniów z „Grupy 75”. – Więźniowie polityczni, odbywający wyrok w rygorystycznym więzieniu Combinado del Este, przesłali wszystkim Kubańczykom prośbę i zachętę do włączenia się w modlitwę i ogólnonarodowy post w intencji wolności i zmian demokratycznych na Kubie oraz uwolnienia niesłusznie osadzonych – mówi Piotr Szlązak ze Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Odezwa zatytułowana „Dni Postu i Lektury Biblijnej Wiosna 2010. Czas na zmianę jest właśnie teraz” dotarła także do Polski.
Trwa także internetowa akcja „Fotka dla Wolności” – akt solidarności z Kubańczykami, szczególnie z więźniami sumienia i ich rodzinami. – Do tego działania zapraszamy wszystkich ludzi dobrej woli, którzy zechcą wysłać w świat swoje zdjęcie poparcia dla działań obywatelskich na Kubie. Wystarczy napisać tekst z hasłami wolnościowymi typu: „Wolność dla Kuby”, „Wolność dla więźniów politycznych”, sfotografować się z nim i przesłać na adres Stowarzyszenia (info@solidarity.com.pl) – mówi Dobrzyńska.
– Chcemy, by o akcji dowiedzieli się też Kubańczycy, dlatego prześlemy informacje do ludzi, którzy próbują zainteresować sprawą Kuby świat, jak Yoani Sanchez, głośno mówiąca o tym, jak się żyje na Kubie, o brakach i ograniczeniach – dodaje.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.