Lublin: pogrzeb ks. prof. Józefa Turka, prodziekana Wydziału Filozofii KUL
09 czerwca 2010 | 11:24 | mj Ⓒ Ⓟ
Społeczność akademicka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II pożegnała 8 czerwca ks. prof. Józefa Turka, zmarłego przed czterema dniami po ciężkiej chorobie. Ks. prof. Turek był filozofem, prodziekanem Wydziału Filozofii KUL.
Mszy św. pogrzebowej w kościele akademickim KUL przewodniczył abp Józef Życiński, koncelebrował bp Jacek Jezierski, warmiński biskup pomocniczy oraz księża z diecezji warmińskiej. Ks. prof. Turek był także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie.
Metropolita lubelski podkreślił w homilii, że w refleksji filozoficznej dla ks. prof. Turka, równie ważne jak naukowe rygory i precyzja, było poszukiwanie harmonii, sensu i Boga. – Dziękujemy ci, drogi księże Józefie, za to poszukiwanie harmonii, którego nas uczyłeś, w twoim pięknym, gorliwym kapłaństwie, w twoim otwartym człowieczeństwie ukazującym ideały humanizmu chrześcijańskiego, w twoim etosie filozofa – mówił abp Życiński.
Ks. prof. Stanisław Wilk, rektor uniwersytetu, zaznaczył, że społeczność akademicka wraz ze śmiercią filozofa, poniosła ogromną stratę. – Pan, który go powołał do życia, do swojej służby kapłańskiej, do życia naukowego, nagle odwołuje i musimy się z tym pogodzić. Jednak ciągle w naszej pamięci i w naszych sercach będziemy nosić postać ś.p. ks. Józefa, jego prostolinijność, jego cichość, prawość – mówił. Podkreślił, że współpracownicy i studenci zapamiętają go jako wzór kapłańskiego życia. – Przed Bożym tronem będą świadczyć za nim modlitwy i świadectwa, wszystkich alumnów z wyższych seminariów duchownych w Kaliningradzie, Olsztynie, Lublinie, będą świadczyć prace magisterskie, doktorskie, będą świadczyć recenzje prac habilitacyjnych, słuchacze jego prelekcji, wykładów – powiedział.
Zmarłego pożegnał także ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii KUL, dla którego ks. prof. Turek, jako prodziekan, był najbliższym współpracownikiem. – Pocieszałeś mnie z spokojem mówiąc, że dokończysz przez wakacje książkę i będziemy mogli rozpocząć twój przewód profesorki, rozpoczynamy też nowy kierunek, w którego przygotowanie włożyłeś tyle wiedzy i serca. Pan chciał inaczej – mówił. – Dziękuję za badania, w których suwerennie poruszałeś się na styku tylu ważnych dziedzin – nauki, filozofii, wiary. Dziękujemy za odwagę, kiedy samotnie formułowałeś normy badawcze na własną odpowiedzialność. Nie wahałeś się uprawiać filozofii przyrody w kontekście światopoglądu chrześcijańskiego, nie bałeś się podejmować dyskusji w ośrodkach, gdzie dominują koncepcje naturalistyczne – dodał. Specjalne podziękowania złożył na ręce ks. dr Dariusza Dąbka, który opiekował się zmarłym.
List od dziekana Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej UKSW, ks. prof. Jana Krokosa, odczytała prof. Anna Latawiec. „Kontakty naukowe naszego środowiska filozofów przyrody z księdzem profesorem, które liczą się dekadami lat, pozwoliły odkryć w nim rzetelnego filozofa, poszukującego dogłębnych wyjaśnień interesujących go problemów, wpisujących się w filozofię przyrody, filozofie kosmologii, filozofię Boga czy metafilozofię. Pośród nich odnajdujemy problemy relacji miedzy filozofią, nauką a wiarą. Przede wszystkim jednak w ks. prof. spotkaliśmy człowieka niezwykle skromnego, spokojnego, pełnego wiary i zaufania do Tego, który jest panem świata i człowieka” – napisał dziekan.
Uroczystości pogrzebowe kontynuowane będą w rodzinnej parafii zmarłego, Naszacowicach, po południu Mszę św. w Podegrodziu odprawi abp Wojciech Ziemba.
Ks. prof. Józef Turek urodził się 18 września 1946 r. w Naszacowicach. Był specjalistą w zakresie filozofii przyrody oraz relacji między nauką, filozofią i religią, od 1998 r. kierownikiem Katedry Filozofii Kosmologii, prodziekanem Wydziału Filozofii KUL w latach 1999-2002 i 2008-2009, wykładowcą filozofii w Wyższych Seminariach Duchownych w Olsztynie, Lublinie i Kaliningradzie, Kapelanem honorowym Jego Świątobliwości.
Zmarł 4 czerwca w Lublinie
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.