Lublin: pomoc nielegalnym migrantom na wschodniej granicy kraju
15 października 2021 | 23:34 | Anna Opasiak/KAI | Lublin Ⓒ Ⓟ
Z Lublina ruszyły transporty darów dla osób zatrzymanych na wschodniej granicy. Wsparcie organizuje lubelskie Centrum Wolontariatu. Udziela go w strzeżonych ośrodkach Straży Granicznej. Transporty darów trafiły już do ośrodków w Terespolu, Sławatyczach i w Białymstoku, a wkrótce pojadą do Białej Podlaskiej, Przemyśla i Czerwonego Boru.
Nielegalni migranci mogą liczyć na pomoc. Akcję wsparcia organizuje Centrum Wolontariatu w Lublinie. Organizacja współpracuje w tej sprawie ze Strażą Graniczną i działa w największych ośrodkach strzeżonych na terenie całej Polski wschodniej.
Jak mówi inicjator wsparcia, ks. Mieczysław Puzewicz, delegat metropolity lubelskiego ds. pomocy wykluczonym – w ośrodkach strzeżonych SG przebywają głównie obywatele Syrii i Iraku. Zostali zatrzymani w Polsce, po tym, jak nielegalnie przekroczyli granicę z Białorusią.
Wśród migrantów są zarówno kobiety, mężczyźni, jak i dzieci. – Poprosiliśmy Straż Graniczną o wiek i liczbę osób przebywających w ośrodkach, potem przygotowaliśmy pomoc – wyjaśnia Magdalena Zarembska, koordynator pomocy . To odpowiedź stowarzyszenia na obecnie najważniejsze potrzeby uchodźców.
Transporty darów trafiły już do ośrodków w Terespolu, Sławatyczach i w Białymstoku, a wkrótce pojadą do Białej Podlaskiej, Przemyśla i Czerwonego Boru. Jak mówi Magdalena Zarembska – uchodźcy otrzymują pomoc żywieniową, ciepłe ubrania, a dzieci również zabawki.
Centrum Wolontariatu w Lublinie planuje też następne transporty. Będą składać się z kurtek, butów i ubrań na zimę. To wsparcie będzie kierowane również do nowych osób, bo – jak zauważa ks. Puzewicz – nielegalne przekraczanie granicy prawdopodobnie nadal będzie następować. Organizacja jest w stałym kontakcie ze Strażą Graniczna i jeśli na terenie Polski powstaną nowe, tymczasowe ośrodki strzeżone, to i tam wolontariusze będą docierać z darami.
Pomoc nielegalnym migrantom, to dodatkowe działanie lubelskiego wolontariatu. Stowarzyszenie wspiera też uchodźców ewakuowanych wcześniej z Afganistanu po przejęciu kraju przez talibów. Dla osób, które zadeklarują stały pobyt w Polsce zorganizuje nie tylko materialne wsparcie, ale też szkołę języka polskiego i zajęcia integracyjne. W tego typu działaniach organizacja ma zresztą wieloletnie doświadczenie.
Centrum Wolontariatu w Lublinie działa na rzecz uchodźców od blisko 30 lat. Do dziś wspiera Czeczenów, którzy na teren Lubelszczyzny trafili w latach 90-tych XX wieku po wojnach rosyjsko-czeczeńskich. Stowarzyszenie pomaga im znaleźć pracę, mieszkania, prowadzi też projekty integracyjne i angażuje uchodźców w działania społeczne. Przykładem – udział czeczeńskich kobiet w akcji szycia maseczek przeciwko Covid-19.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.