Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: dabata nt. katechezy osób niepełnosprawnych

18.11.2017 , olc, Lublin, 18-11-2017 Ⓒ ℗

Ponad 300 katechetów z całej Polski wzięło udział w sympozjum nt. katechezy osób niepełnosprawnych, które odbyło się w dniach 17-18 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. „Katecheza specjalna – dobre praktyki. Co to znaczy, że każdy ochrzczony niepełnosprawny jest zdolny do wzrostu w świętości (DOK 189)?” to motyw, który przewodził już 38. Ogólnopolskiemu Sympozjum Katechetycznemu.

Prelekcje w pierwszym dniu wydarzenia poświęcone były różnym rodzajom kompetencji, które powinni posiadać katecheci specjalni.

Drugi dzień konferencji stanowiły warsztaty i praca w grupach. Spotkania dotyczyły przygotowania osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności do spowiedzi, I Komunii i bierzmowania. Osobami prowadzącymi warsztaty były Agnieszka Pilch ze Stowarzyszenia „Mówić bez słów”, Halina Koselska-Kubiak z Centrum pedagogiki włączającej i specjalnej w Wiedniu oraz dr Anna Prokopiak z Fundacji ALPHA, pracująca na rzecz środowiska osób ze spektrum autyzmu.

– Sympozjum jest naukowym i praktycznym poszukiwaniem nowych dróg wprowadzenia w naszym kraju słów papieża Franciszka z 16 VI 2016 r., że osoby z różnymi niepełnosprawnościami „mają takie same szanse, by rozwijać się, kochać Pana, zrozumieć doktrynę chrześcijańską, wszyscy mają tę samą możliwość przyjęcia sakramentów” – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof.Andrzej Kiciński, kierownik Katedry Katechetyki Szczegółowej na KUL.
Wzorem lat ubiegłych przewidziane jest wydanie monografii zawierającej treści, które zostały zaprezentowane podczas sympozjum.

Organizatorem wydarzenia była Katedra Katechetyki Szczegółowej KUL.

Wersja do druku

Przeczytaj także

18 listopada 2017 11:52

Kielce: ok 12 tys. zł dla Polonii

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.