Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: poświęcenie skweru im. ks. Stanisława Roga

10 maja 2018 | 18:37 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

Od 10 maja jeden z lubelskich skwerów nosi imię ks. prał. Stanisława Roga. Zmarły w 2015 r. kapłan był budowniczym kościoła św. Antoniego w Lublinie i pierwszym proboszczem istniejącej przy nim parafii. W pamięci wiernych zapisał się jako dobry i ofiarny duszpasterz, ojciec wielu powołań kapłańskich. Uroczystego poświęcenia placu dokonał abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Wspominając zmarłego współpracownika arcybiskup powiedział, że wkrótce po przybyciu do Lublina dowiedział się o pracy ks. Roga. „Mówiono mi, że to kapłan święty, charyzmatyczny, mądry, rozsądny, jeden z najcenniejszych kapłanów miasta Lublina i archidiecezji lubelskiej. Późniejsze liczne kontakty z ks. Stanisławem, spotkania w jego parafii, na różnych zjazdach czy te w moim domu, utwierdziły mnie w tym przekonaniu” – mówił o zmarłym metropolita lubelski.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk stwierdził, że miasto zawsze miało szczęście do wybitnych duszpasterzy. „Zmarły przed trzema laty ks. Róg doskonale wpisał się w tę tradycję. Stworzył i umacniał wspólnotę parafialną i mieszkańców tego osiedla. Wasza dzielnica jest znana z wielu inicjatyw, które by nie powstały, gdyby nie duch współpracy, jaką zaszczepił ksiądz prałat” – powiedział włodarz miasta.

Następca zmarłego kapłana ks. Marek Urban, dziękując wszystkim za udział w uroczystości, zauważył, że życie ks. Roga jest dla mieszkańców i parafian przykładem troski o drugiego człowieka. „Pozostawił po sobie otwartość na działania w przestrzeni większej niż parafia czy parafianie. Często swoje kroki kierował tam, gdzie jest człowiek, zwłaszcza kiedy potrzebował on pomocy. Odejdźmy dzisiaj stąd z konkretną podpowiedzią, którą przez Księdza Stanisława też Bóg pozostawia każdemu z nas” – zakończył obecny proboszcz lubelskiej parafii.

Miejsce, któremu patronuje ks. Stanisław Róg, znajduje się na niewielkim zalesionym wzniesieniu przy ul. Tumidajskiego 18A. Na jego szczycie ustawiona jest osiedlowa kapliczka ku czci Matki Bożej z Lourdes. Skwer usytuowany jest nieopodal kościoła parafialnego pw. św. Antoniego, którego zmarły kapłan był budowniczym.

Jednym z wychowanków ks. Roga jest ks. Mateusz Wójcik, wikariusz z Garbowa. „Każdy, kto choć raz spotkał ks. Stanisława Roga, zapamiętywał tę postać na długo. Nie było w nim udawania, ale naturalność, zauważenie drugiego człowieka, docenienie jego choćby najmniejszego wkładu w budowę materialną czy duchową parafii” – wspomina zeszłoroczny neoprezbiter.

„Miał ogromne zaufanie do ludzi. Nieraz dostawaliśmy klucze do jego mieszkania, by się w tamtym miejscu spotkać, napić kawy, porozmawiać. Nigdy nachalnie nie wchodził w życie innych osób. Nawet jeżeli sam z siebie dawał innym rady, nigdy nie robił tego na siłę” – dodał ks. Wójcik.

Ks. Stanisław Róg urodził się 17 maja 1950 roku w Biłgoraju. 5 czerwca 1975 roku w Lublinie przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Bolesława Pylaka. Był wikariuszem parafii w Nałęczowie, w Opolu Lubelskim, a także Świętej Agnieszki w Lublinie. W marcu 1987 roku otrzymał nominację na proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego, jednocześnie stając się odpowiedzialnym za budowę kościoła, który powstał w latach 1988-92. Od 2009 roku pełnił funkcję moderatora okręgu duszpasterskiego Lublina, zaś w latach 2010-11 był wikariuszem biskupim do spraw formacji duchowej kapłanów archidiecezji lubelskiej.

Ks. Stanisław Róg otrzymał tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego, kanonika honorowego kapituły archikatedralnej lubelskiej, a także do końca życia był dziekanem dekanatu Lublin-Wschód. Zmarł 11 maja 2015 r. w godzinach porannych. Został pochowany nieopodal kaplicy na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.