Drukuj Powrót do artykułu

Prezes ZUS na zebraniu plenarnym KEP o nowym systemie e-składka

13.10.2017 , mip, Lublin, 13-10-2017 Ⓒ ℗

O sposobie funkcjonowania wchodzącego w życie nowego systemu rozliczeń ubezpieczeń społecznych e-składka opowiedziała biskupom zgromadzonym na 377. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski prezes ZUS Gertruda Uścińska. Nowe rozliczenie za pomocą jednej e-składki wejdzie w życie 1 stycznia.

Prezes ZUS opowiedziała biskupom o nowym, zinstytucjonalizowanym systemie rozliczenia ubezpieczeń społecznych, który wchodzi w życie wraz z nowym rokiem. Według propozycji ZUS, dla każdej diecezji zostanie przypisany jeden oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Poprosiłam biskupów, aby wyznaczyli osoby, które będą współpracować z ZUS-em w celu wdrożenia nowego systemu płatności. Zachęciłam także, by zorganizowali w diecezjach spotkania z dziekanami i proboszczami, podczas których wyjaśnią im nowe zasady odprowadzania składki, ale również po to, by każdy mógł sprawdzić stan swojego konta – powiedziała Gertruda Uścińska.

Jak podkreśla prezes ZUS, spotkanie z Konferencją Episkopatu Polski jest ważne, ponieważ osoby duchowne to duża grupa płatników składek na ubezpieczenia społeczne. – Podobne spotkania odbywają się również z przedstawicielami innych grup zawodowych – wskazuje Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS przypomniała, że przepisy zmieniające system prawny przyjęte zostały jeszcze w zeszłym roku, jednak nowa składka będzie obowiązywać dopiero od 1 stycznia. Zgodnie z nową ustawą, dotychczasowe składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy i fundusz emerytur pomostowych zastąpione zostaną jedną należnością przekazywaną Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. W związku ze zmianą systemu konieczne jest nadanie każdemu płatnikowi unikalnego numeru rachunku składkowego (NRS).

Gertruda Uścińska wyjaśnia w rozmowie z KAI, że wprowadzenie nowego systemu wiąże ze sobą konieczność uregulowania dotychczasowych zaległości. – Składka zapłacona w styczniu rozliczy zaległości z wcześniejszych miesięcy, co w przypadku np. dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może spowodować wygaśnięcie ubezpieczenia – wyjaśnia prezes ZUS.

Wersja do druku

Przeczytaj także

13 października 2017 09:01

Stara Wieś: pogrzeb o. Bronisława Mokrzyckiego

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.