Lublin: promocja książki nt. krwawych łez na obrazie Matki Bożej (zapowiedź)
28 czerwca 2019 | 09:09 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
We wtorek, 2 lipca br. w lubelskim Trybunale Koronnym odbędzie się promocja książki „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową”. W publikacji znalazły się obszerne informacje o wydarzeniach związanych z pojawieniem się przed 70 laty krwawych łez na kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w miejscowej archikatedrze.
W swoim słowie do diecezjan, abp Stanisław Budzik zwrócił uwagę na szczególny wymiar publikacji – Ta solidna i obszernie udokumentowana praca przypomina, że mija 70 lat od wydarzeń, które odbiły się szerokim echem w całym kraju. Ukazanie się łez na lubelskim Obrazie Matki Bożej Częstochowskiej przyciągnęło do Lublina rzesze pielgrzymów, co spotkało się z brutalną reakcją komunistycznych władz – napisał metropolita lubelski.
Jak podkreśla wydawnictwo „Gaudium”, publikacja jest pierwszym całościowym ujęciem tego tematu, wykorzystującym źródła, z których część było uważanych za niedostępne. – Dotarłam do wielu źródeł, które zostały uznane za zaginione czy przeznaczone do usunięcia. Mam nadzieję, że uda nam się dojść do archiwalnych zdjęć z tamtych dni. Prace nad książką wciąż trwają, wciąż odkrywam nowe szlaki i nowe kontakty – powiedziała podczas zeszłorocznej zapowiedzi książki jej autorka, Mariola Błasińska.
Debata promująca książkę „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową” odbędzie się 2 lipca br. w Trybunale Koronnym w Lublinie o godz. 17.00. Wezmą w niej udział: autorka publikacji Mariola Błasińska, dyrektor lubelskiego oddziału IPN Marcin Krzysztofik, historyk dr hab. Jacek Wołoszyn oraz dyrektor wydawnictwa Gaudium ks. Marek Szymański.
Pozycja „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową” został wydany przy współpracy z Lubelskim Oddziałem IPN. Patronat medialny nad książką objęła Katolicka Agencja Informacyjna.
Cud lubelski miał miejsce 3 lipca 1949 r. Jak zawsze, przed obrazem Matki Bożej w lubelskiej katedrze modlili się wierni, gdy nagle s. Barbara Sadowska zauważyła, że pod okiem Maryi pojawiła się krwawa łza. Od razu poinformowała o tym zdarzeniu ówczesnego kościelnego lubelskiej katedry, a on kapłanów tej parafii. Do Lublina zaczęły przyjeżdżać rzesze wiernych, którzy modlili się za swoich bliskich, za rodziny i za Ojczyznę, która przeżywała trudny okres PRL.
W 1987 r przed obrazem modlił się papież Jan Paweł II. 26 czerwca 1988 podczas Mszy św. na Majdanku odbyła się koronacja obrazu Matki Bożej Płaczącej, której dokonał ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp. Od 2014 r. decyzją Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w archikatedrze lubelskiej w dniu 3 lipca obchodzone jest święto Najświętszej Maryi Panny Płaczącej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.