Lublin: 67. rocznica likwidacji obozu koncentracyjnego na Majdanku
22 lipca 2011 | 18:23 | mj Ⓒ Ⓟ
Więźniowie Majdanka są bohaterami wystawy, którą od 22 lipca można oglądać na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Wernisaż wystawy był jednym z punktów obchodów 67. rocznicy likwidacji obozu, w którym życie straciło ok. 80 tys. osób.
Autorkami wystawy są Marta Grudzińska i Beata Siwek-Ciupak z Państwowego Muzeum na Majdanku. Ekspozycja zlokalizowana na trzecim polu więźniarskim, pokazuje sylwetki konkretnych więźniów przetrzymywanych tu w latach 1941-44.
Na 18 planszach ukazano biogramy 400 osób różnych narodowości: jeńców radzieckich, Ukraińców, Żydów, Polaków, Niemców, Norwegów, Holendrów oraz Włochów. Osobną planszę poświęcono osadzonym w obozie dzieciom – polskim, białoruskim i żydowskim.
Wystawa, którą można będzie oglądać do listopada, ma poprzez przedstawienie wybranych sylwetek byłych więźniów obozu symbolicznie upamiętnić wszystkie ofiary. – Staraliśmy się, by widz mógł dowiedzieć się o więźniu jak najwięcej, żeby to zawsze była twarz, to po twarzy rozpoznajemy osobę, a także rzeczy osobiste związane z danym więźniem – powiedziała Marta Grudzińska.
Oprócz życiorysów, fotografii i dokumentów na ekspozycji można zobaczyć przedmioty znalezione na terenie obozu po jego likwidacji, np. różaniec zrobiony z chleba, a także przeczytać fragmenty grypsów wysyłanych z obozu oraz relacji złożonych po wojnie.
Przebieg likwidacji obozu 22 lipca 1944 roku przypomniał dyrektor Muzeum na Majdanku Tomasz Kranz. Tego dnia teren obozu opuścił pieszo ostatni transport ewakuacyjny, w którym znajdowało się ok. 800 osób. Poza miastem do kolumny z Majdanka dołączono 229 więźniów z jego filii na ul. Lipowej. Wszystkich popędzono pieszo 60 km w kierunku Annopola, a następnie załadowano do pociągu i wywieziono do Auschwitz. Byli wśród nich Żydzi, Francuzi, Niemcy, Norwegowie i więźniowie kilku innych narodowości. Transport, który dotarł do Oświęcimia 28 lipca, zakończył ewakuację Majdanka.
List Piotra Żuchowskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odczytał Jan Łazicki. „Szacunek wobec zmarłych jest szczególnym obowiązkiem każdego człowieka. Szacunek wobec poległych i niewinnych ofiar jest również szczególnym obowiązkiem każdego narodu i każdego państwa” – napisał minister. „Na pytanie, dlaczego misja działającego tu muzeum jest tak ważna, odpowiedź jest jedna: by nigdy nie zapomnieć, co znaczy Majdanek” – dodał.
W intencji byłych więźniów, zmarłych i tych, którzy przeżyli, świadków tamtych wydarzeń modlił się ks. Władysław Kowalik, były więzień Majdanka. – Niech to, co dziś się tu dzieje przyczynia się do budowania lepszej, Bożej rzeczywistości opartej na poszanowaniu ludzkiej godności – mówił.
W uroczystościach udział wzięli m.in. wojewoda lubelski Genowefa Tokarska, ambasador Królestwa Niderlandów w Warszawie dr Marcel Kurpershoek i przedstawiciel ambasadora Niemiec Reiner Munzel.
Obóz na Majdanku funkcjonował od października 1941 do 22 lipca 1944 roku. Jego pierwszymi więźniami byli radzieccy jeńcy wojenni przeniesieni tutaj z obozu jenieckiego w Chełmie. Wiosną 1942 r. ich miejsce zajęli Żydzi – z Polski, Słowacji, Czech, Niemiec, Holandii oraz innych krajów okupowanych. W historii lubelskiego obozu stanowili największą grupę narodowościową. Na przełomie lat 1943-1944 Majdanek nabrał charakteru międzynarodowego, za sprawą transportów chorych przenoszonych tutaj z obozów na terenie III Rzeszy.
Przyjmuje się, że w latach 1941-44 w obozie na Majdanku uwięziono ok. 150 tys. osób. blisko 80 tys. wszystkich uwięzionych stanowili Żydzi z Polski i innych krajów. Ok. 60 tys. z nich zginęło w obozie. Ogółem na Majdanku życie straciło ok. 80 tys. osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.