Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

18.01.2018 , dab, Lublin, 18-01-2018 Ⓒ ℗

Rozpoczęły się lubelskie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Od 18 do 25 lutego w kościołach i domach modlitwy Lublina odbędą się nabożeństwa ekumeniczne. Pierwszym gospodarzem tegorocznej edycji wydarzenia była parafia polskokatolicka, a kazanie wygłosił ks. Grzegorz Brudny, luteranin.

Witając przybyłych gości, proboszcz wspólnoty polskokatolickiej ks. Andrzej Gontarek zwrócił uwagę, że autorem tegorocznego programu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są chrześcijanie z Karaibów. – Czy tu w Polsce, czy tam na Karaibach, wszędzie wyznajemy tego samego Chrystusa, choć robimy to na różne sposoby – tłumaczył.

W swoim kazaniu, ks. Grzegorz Brudny mówił o czekającym każdego człowieka sądzie ostatecznym. Duchowny zwrócił uwagę, że wobec Bożej sprawiedliwości wszyscy jesteśmy równi. – Dla Boga nie ma różnicy czy jesteś Afroamerykaninem czy Europejczykiem. Nikt nie ma u Niego taryfy ulgowej – powiedział.

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na zagrożenie jakim jest myślenie, że sąd Boży będzie polegał tylko na sądzeniu uczynków. – Jezus w Ewangelii, pytając o bliźniego pyta o samego Siebie. Będziemy sądzeni z miłości, ale i z wiary w Boga – przypomniał ks. Brudny.

W nabożeństwie Słowa Bożego wzięli udział także przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich. Kościół rzymskokatolicki reprezentowali ks. prof. Sławomir Pawłowski Sac oraz prof. Sławomir Żurek z KUL, natomiast Cerkiew prawosławną ks. mitrat Andrzej Łoś.

W ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, przez cały tydzień w Kościele Akademickim KUL, podczas mszy o godz. 12.30 kazania głosić będą zaproszeni duchowni z bratnich Kościołów chrześcijańskich.

Na piątkowy wieczór, u lubelskich dominikanów zaplanowana jest ekumeniczna debata pt. „Polska… ale jaka?” z udziałem przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich. Panel poprowadzi o. Tomasz Dostatni OP.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań z całego świata spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp.

Od 1966 r. materiały te przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Polską wersję broszury z materiałami od 1998 r. wspólnie opracowują Polska Rada Ekumeniczna oraz Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego. Od 1975 r., co roku materiały przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów. Materiały na 2012 r. opracowała grupa polska.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.