Lublin: uczczono 90. rocznicę sojuszu Piłsudskiego z Petlurą
21 marca 2010 | 14:44 | kcz(KAI) Ⓒ Ⓟ
W Lublinie uczczono 90. rocznicę sojuszu Józefa Piłsudskiego z atamanem Semenem Petlurą. 19 marca uroczystość w Trybunale Koronnym w Lublinie zorganizowały Centrum Kultury Ukraińskiej UCRAINICUM KUL-u wraz ze Związkiem Piłsudczyków. Z udziałem gości z Ukrainy zostały zapalone znicze przy pomniku Marszałka i mogiłach żołnierzy wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej na cmentarzu przy Lipowej.
Obchody odbywały się pod patronatem honorowym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, którego przesłanie odczytał podsekretarz stanu kancelarii Prezydenta RP, Mariusz Handzlik.
Lech Kaczyński zauważył, że organizatorzy wybrali dzień imienin Józefa Piłsudskiego, który „jako Naczelnik Państwa, był w Polsce głównym orędownikiem i twórcą porozumienia między Polakami a Ukraińcami, narodami, które w przeszłości dzieliło wiele konfliktów… Sojusz, zrodzony w obliczu bolszewickiego zagrożenia, przynieść miał odbudowę państwowości ukraińskiej. Po początkowych zwycięstwach, okupionych braterską daniną krwi, armie polska i ukraińska zmuszone były do wycofania się. Natarcie sił sowieckich zatrzymano dopiero pod Warszawą, w sierpniowej bitwie, którą uznano później za jedną z najważniejszych batalii świata (…) Na bitewnych polach pod Lwowem, Radzyminem, nad Niemnem uratowano przed komunistyczną rewoltą Europę, uratowano Polskę. Jednak zwycięstwo to nie przyniosło wolności Ukrainie. Większość ukraińskich ziem na siedemdziesiąt lat znalazła się w posiadaniu totalitarnego mocarstwa: sowieckiej Rosji. Życie bohaterów polskiego i ukraińskiego narodu potoczyło się odmienne”. Lech Kaczyński zauważył, że „Polska, i Ukraina dopiero dzisiaj, po odzyskaniu suwerenności, mogą oddawać należny hołd dwóm wielkim ludziom. Dla współczesnych stosunków polsko-ukraińskich jest niezwykle ważne, że Józef Piłsudski i Semen Petlura to nie tylko przywódcy swoich narodów w kluczowych momentach dziejów, ale także twórcy sąsiedzkiego porozumienia, które przeszło do historii pod ich nazwiskami. Uznać ich możemy za patronów przyjacielskich związków między Rzeczpospolitą Polską a Ukrainą obecnej doby”. Prezydent Kaczyński złożył wyrazy uznania organizatorom uroczystości w Lublinie za przypomnienie ważnych wydarzeń z 1920 r. „Jestem przekonany, że czyny i zasługi Józefa Piłsudskiego i Semena Petlury jak były w przeszłości, tak i dla współczesnych pokoleń Połaków i Ukraińców pozostaną wzorem patriotyzmu, szacunku dla najwyższych wartości i politycznej roztropności” – podkreślił Lech Kaczyński.
Konsul generalny Ukrainy w Lublinie, Oleh Horbenko odczytał list gratulacyjny Aleksandra Mocyka (Mocyk), ukraińskiego ambasadora w Polsce.
Dziekan wydziału teologii KUL, ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski powiedział KAI: „Uroczystość związana z uczczeniem Marszałka Piłsudskiego, to wydarzenie, które łączy oba narody, a rocznica tego sojuszu Polski i Ukrainy to kolejne wydarzenie, które pokazuje, że jest w naszej historii wiele wydarzeń, które nas jednoczą, wskazują na bardzo dobrą współpracę”. Redakcja „Kuriera Galicyjskiego” ze Lwowa przywiozła wystawę dokumentalną „Za wolność waszą i naszą”, która obecnie jest eksponowana w lubelskim Trybunale Koronnym. Odbył się też przegląd filmu pt. „Trudne braterstwo” mówiącego o dziejach sojuszu Piłsudski-Petlura z udziałem reżysera, Jerzego Lubacha. U wykonaniu zespołu Towarzystwa Stowarzyszenia Polaków Wołynia zabrzmiały pieśni ułanów polskich i ukraińskich strzelców siczowych. „Wydarzenia tego typu mają duże znacznie dla wychowania młodzieży” – powiedział KAI Wołodymyr Banada, wiceprzewodniczący wołyńskiej rady obwodowej. – „Bardzo cieszymy z naszej współpracy przygranicznej z Polską”.
Niestety zabrakło na tych wydarzeniach przedstawicieli duchowieństwa prawosławnego i greckokatolickiego jak i lubelskiej wspólnoty miejscowych Ukraińców.
Dr hab. Włodzimierz Osadczy, dyrektor Centrum Kultury Ukraińskiej UCRAINICUM KUL powiedział KAI, że jest to druga z kolei impreza tej placówki naukowej, która powstała w grudniu 2009 r. Wtedy w Lublinie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Illustrissimus Dominus Joannes Mazepa. Hetman Ukrainy Iwan Mazepa: życie, czasy, tradycje”, z okazji 300. rocznicy śmierci tego wybitnego działacza politycznego i wojskowego walczącego o autonomię i niezależność kozaczyzny. Pod koniec kwietnia br. UCRAINICUM wspólnie z Instytutem Badań Kościelnych w Łucku organizuje międzynarodową konferencję naukową „Niepokalany Kościół”, która będzie poświęcona 170 rocznicy Unii na Wołyniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.