Lublin: w weekend uroczystości ku czci św. Mikołaja (zapowiedź)
01 grudnia 2016 | 21:47 | dab Ⓒ Ⓟ
W dniach 3-6 grudnia 2016 r. odbędą się uroczystości ku czci patrona najstarszej lubelskiej świątyni, św. Mikołaja z Miry. Przez miasto przejdzie Orszak Świętego Mikołaja, organizowany jest także koncert w miejscowej Filharmonii. W ostatnim dniu odbędzie się uroczysta Eucharystia sprawowana przez bp. Artura Mizińskiego.
W ramach uroczystości, w sobotę 3 grudnia, wyruszy Orszak Świętego Mikołaja, który rozpocznie się festynem o godz. 12:00 na placu Katedralnym. O godz. 13:00 odbędzie się rozesłanie Orszaku przez metropolitę lubelskiego abp. Stanisława Budzika. Barwny korowód przejdzie ulicami Lublina: ul. Królewska – Lubartowska – Czwartek – Szkolna. Oficjalne przywitanie św. Mikołaja na wzgórzu Czwartek nastąpi ok. 13:45 ważeniem świętego. Po nim nastąpi kontynuacja festynu: występy dzieci, kiermasz charytatywny, gry i zabawy. Wieczorem zostanie odprawiona Msza święta w intencji dobrego wychowania dzieci i młodzieży.
W ramach odpustu, w dniach 4-5 grudnia, w Lubelskiej Filharmonii odbędą się występy. Pierwszego dnia wystąpi Koncert Chóru Filharmonii Lubelskiej „Lutnia Lubelska – Papież Słowianin Zwiastun Nadziei”. Drugiego „Tango Argentyńskie”, w ramach którego przeprowadzona będzie kwesta na renowację kościoła św. Mikołaja. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc, parafia zaprasza chętnych do kancelarii parafialnej po odebranie wejściówek na koncert.
Centralnym punktem uroczystości odpustowych będzie Msza św. odprawiona w kościele parafialnym św. Mikołaja, we wtorek 6 grudnia o godz. 18:00. Przewodniczył jej będzie bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP i lubelski biskup pomocniczy.
Cały program uroczystości ku czci św. Mikołaja dostępny jest na stronie parafii: www.parafiamikolaj.pl.
Kościół św. Mikołaja na lubelskim Czwartku jest jedną z najstarszych świątyń w mieście. Już w XV w. na wzgórzu istniała parafia i kościół. Według legend, pierwszą świątynię w tym miejscu ufundował książę Polski Mieszko I w 986. Obecna budowla pochodzi z końca XVI w, po przebudowie w połowie XVII wieku, otrzymała szatę renesansową.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.