Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: wyruszyła 39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

03.08.2017 , olc, Lublin, 03-08-2017 Ⓒ ℗

Sample gr. Michał Plewka (KAI)

„W szkole Matki Bożej Fatimskiej” – to hasło, które towarzyszy uczestnikom tegorocznej 39. Lubelskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Jest ono nawiązaniem do przypadającej w tym roku 100. rocznicy objawień fatimskich.

– Duch Święty otwiera nam drogę, którą mamy iść. Zaufajmy mu – powiedział do ok. 2 tys. zgromadzonych pod lubelską archikatedrą pątników ks. Mirosław Ładniak, przewodnik pielgrzymki.

Podczas rozpoczynającej wydarzenie Mszy świętej abp Stanisław Budzik podkreślił w homilii, że droga Maryi to jedyna gwarancja zachowania pokoju w ludzkiej rodzinie rozdartej konfliktami.

Zwrócił on również uwagę, że Maryja usuwa się w cień, aby wskazać i skierować oczy ludzi Chrystusa. – Przypominając sobie i rozważając orędzie Matki Bożej z Fatimy wracamy do serca Ewangelii – powiedział metropolita lubelski.

– Podczas wesela w Kanie ważne było uczestnictwo Maryi. To ona stała się inicjatorką działań niegdyś w Galilei, jak i dziś w Lublinie – stwierdził hierarcha, nawiązując do słów odczytanej wcześniej Ewangelii.

Na zakończenie homilii abp Budzik życzył wyruszającym pątnikom, aby wrócili przemienieni łaską Ducha Świętego. – Bądźcie żywą koroną Maryi przez świadectwo dawane Ewangelii – zaapelował.

Co roku lubelscy pielgrzymki wyruszają 3 sierpnia po Mszy świętej odprawianej na placu przed lubelską archikatedrą. Pielgrzymka przez kilka dni pójdzie w trzech kolumnach, które połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wcześniej, bo już 1 sierpnia wyszli w trasę pątnicy z Chełma. Z główną kolumną pielgrzymki połączą się 6 sierpnia w Annopolu. Wędrówka potrwa 12 dni. Do Częstochowy dotrze 14 sierpnia. Pielgrzymka liczy w sumie 19 grup. Pątnicy mają do przejścia około 320 km.

Dla społeczności pielgrzymkowej Biuro Prasowe KEP utworzyło Facebookowy fanpage i twitterowy hashtag #PolskaPielgrzymuje. Zamieszczać na nich można pielgrzymkowe filmy, zdjęcia, relacje i intencje. Najnowsze informacje z pielgrzymiego szlaku dostępne są również w serwisie specjalnym KAI www.pielgrzymki.ekai.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.