Lublin: wystawa „Niedokończone Msze Wołyńskie”
09 listopada 2019 | 19:05 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Do 23 listopada w lubelskiej siedzibie „Civitas Christiana” można oglądać wystawę „Niedokończone Msze Wołyńskie”, prezentującą sylwetki katolickich duchownych zamordowanych na Kresach wschodnich przez UPA w czasie II wojny światowej.
Jak wyjaśniła w rozmowie z KAI Urszula Tomasiak z lubelskiego oddziału „Civitas Christiana”, wystawa jest hołdem wobec osób duchownych, którzy zginęli na Kresach, dając świadectwo trwania i służby Kościołowi.
– Wystawa powstała w 2010 roku w ramach obchodu Roku Kapłańskiego. Od tamtego czasu gościła w ponad 100 miejscowościach w Polsce oraz na Ukrainie i w Niemczech. Wystawa przestawia sylwetki i archiwalne zdjęcia 25 księży, zakonników i zakonnic z diecezji łuckiej zamordowanych przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię na Wołyniu w czasie II wojny światowej – tłumaczy Tomasiak.
W przededniu II wojny światowej powierzchnia diecezji łuckiej wynosiła 38 678 km, w jej skład wchodziło 16 dekanatów, 166 parafii, ok. 370 000 wiernych, 160 kościołów parafialnych i 165 kaplic. W jej granicach pracowało 260 księży obrządku rzymskokatolickiego oraz 18 parafii bizantyjsko–słowiańskich, 4 parafie greckokatolickie, 21 księży katolickich obrządku wschodniego i ok. 20 000 wiernych tego obrządku.
W wyniku działań UPA ok. 70% parafii diecezji łuckiej, szczególnie wiejskich, przestało istnieć. Kościoły i kaplice, wraz z wyposażeniem liturgicznym i zbiorami archiwalnymi uległy zniszczeniu lub dewastacji. Wiele osób duchownych zostało zmuszonych do opuszczenia swoich placówek. Część z nich brutalnie zamordowano na oczach wiernych.
Wystawę można oglądać w lubelskiej czytelni „Civitas Christiana” (ul. Bema 1/5) od poniedziałku do piątku, w godzinach 9:00 – 16:00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.