Drukuj Powrót do artykułu

Lublin: zakończyła się Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Niewidomych i Słabowidzących

09.09.2017 , olc, Lublin, 09-09-2017 Ⓒ ℗

Uroczystą Mszą świętą w archikatedrze lubelskiej, której przewodniczył abp Stanisław Budzik zakończyła się w sobotę 9 września dwudniowa Ogólnopolskiej Pielgrzymki Osób Niewidomych i Słabowidzących do Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej w Lublinie. Hasłem tegorocznego wydarzenia było „Idźcie i głoście – jesteście posłani”.

Jak przypomniał na początku Eucharystii ks. Andrzej Gałka, krajowy duszpasterz osób niewidomych, to dzięki interwencji Metropolity Lubelskiego, który sprawował jeszcze w tym czasie stanowisko Sekretarza Generalnego KEP, osoby niewidome mają możliwość wchodzenia do kościoła w towarzystwie psa przewodnika.

Abp Budzik podczas homilii wygłoszonej do pielgrzymów, przypomniał historię archikatedry lubelskiej, wielu przedmiotów kultu, które się w niej znajdują oraz przede wszystkim cudownego obrazu Matki Bożej Płaczącej. Mówił o nim, przytaczając fragmenty wiersza ks. Jana Twardowskiego pt. „Niewidoma dziewczynka”. – Maryja jest zawsze blisko. Blisko tych, którzy cierpią, tych, których trzeba bronić, ochraniać, umacniać – podkreślał abp Budzik.

Nawiązał również do osoby służebnicy Bożej matki Elżbiety Czackiej, która po utracie wzroku jeszcze gorliwiej angażowała się w prowadzenie innych do Chrystusa. Założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i rozpoczęła pracę wśród osób niewidomych ucząc, że powinni oni stać się szczególnymi apostołami Bożej miłości, szczególnie dla ludzi zdrowych, którzy mają oczy, a nie widzą. – Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Najważniejsze trzeba ogarnąć i przyjąć sercem – powiedział abp Budzik, parafrazując słowa Antoina de Saint-Exupéry’ego.

Organizatorem pielgrzymki, która odbywa się co dwa lata do sanktuariów w całej Polsce jest Krajowe Duszpasterstwo Niewidomych. W tym roku do Lublina przybyło ok. 1300 osób, które były goszczone przez mieszkańców lubelskich parafii.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.