Łuck – Msza w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej
09 lipca 2023 | 17:34 | pb, kg (KAI), BP KEP | Łuck Ⓒ Ⓟ
W 80. rocznicę rzezi wołyńskiej w katedrze w Łucku została odprawiona Msza św. w intencji pomordowanych. Przewodniczył jej abp Visvaldas Kulbokas, nuncjusz apostolski na Ukrainie.
Koncelebrowali m.in. przewodniczący konferencji episkopatu Polski i Ukrainy: abp Stanisław Gądecki i bp Witalij Skomarowski, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskup większy Światosław Szewczuk, a także liczni biskupi z Ukrainy obu obrządków. W liturgii wziął udział zwierzchnik Prawosławnego Kościoła Ukrainy metropolita Epifaniusz.
Przed rozpoczęciem Eucharystii odbyło się nabożeństwo za ofiary Rzezi Wołyńskiej. Przewodniczył mu abp Stanisław Gądecki, a wzięli udział: prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Obaj szefowie państw oddali hołd ofiarom rzezi wołyńskiej, stawiając zapalone znicze przed upamiętniającymi je symbolicznymi krzyżami umieszczonymi przed ołtarzem głównym świątyni. Krótkie modlitwy odmówili: abp Gądecki, abp Szewczuk, metropolita Epifaniusz i duchowny reprezentujący katolickich Ormian. „Miłosierny Boże, wejrzyj łaskawie na wszystkie Twoje dzieci, których niewinna krew woła do Ciebie z każdego skrawka tej obolałej ziemi” – modlił się przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Razem oddajemy hołd wszystkim niewinnym ofiarom Wołynia! Pamięć nas łączy! Razem jesteśmy silniejsi” – napisano na Twitterze Kancelarii Prezydenta.
Prezydent Duda uczestniczył następnie w Mszy, w czasie której homilię po ukraińsku wygłosił abp Kulbokas. Zwrócił uwagę, że pierwszym elementem nawrócenia serca jest „szczery płacz nad wszystkimi ofiarami sprzed osiemdziesięciu lat, które zostały zabite w tym regionie”. Dodał, że drugim elementem nawrócenia jest „przebaczenie i prośba o przebaczenie, wzajemne wybaczenie sobie”.
Nuncjusz apostolski na Ukrainie zaznaczył, że aspekt wzajemnego przebaczenia znalazł się w Apelu podpisanym przez abp. Światosława Szewczuka, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, bp. Witalija Skomarowskiego, przewodniczącego Episkopatu Ukrainy, i bp. Niła Łuszczaka, administratora apostolskiego eparchii mukaczewskiej. „Ich podpisy reprezentują cały katolicki Episkopat Ukrainy”, podczas gdy Apel „ma na celu wzywanie u Boga daru całkowitego uleczenia naszych serc”.
Odwołując się dalej do Apelu, abp Kulbokas zauważył, że „ta wojna, ta agresja rosyjska, przed którą Ukraina się broni, w jakiś sposób połączyła narody ukraiński i polski, ponieważ niezliczona ilość pomocy napływa z Polski dla Ukrainy w tej trudnej godzinie”.
Jedno z wezwań modlitwy wiernych brzmiało: „Módlmy się za matki i ojców oraz ich dzieci i najbliższych, których życie zakończyło się nagle i niespodziewanie na ziemi, która żywiła Polaków, Ukraińców oraz inne narodowości, aby z grona prześladowanych przeszli do społeczności zbawionych”.
Na zakończenie liturgii głos zabrali: abp Szewczuk i abp Gądecki, wskazując na konieczność przebaczenia i pojednania między Polakami i Ukraińcami.
Msza w rzymskokatolickiej katedrze świętych Piotra i Pawła w Łucku była ostatnim etapem pielgrzymki przebaczenia i pojednania, z jaką wyruszyli 7 lipca z Warszawy abp Szewczuk, abp Gądecki i bp Skomarowski. Wczoraj abp Gądecki i bp Skomarowski odprawili Mszę św. w Parośli Pierwszej – miejscu pierwszego masowego mordu rzezi wołyńskiej.
Wcześniej, 7 lipca w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie abp Gądecki i abp Szewczuk podpisali orędzie w 80. rocznicę rzezi wołyńskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.