Ludzie, fakty, kościoły, dzieje miasta – to wszystko pokaże Muzeum Historii Kielc
02 lutego 2023 | 18:36 | dziar | Kielce Ⓒ Ⓟ
Wystawy związane m.in. z dziedzictwem sakralnym miasta, historią kolegiaty czy żydowskimi dziejami Kielc, a także nowe dotyczące tej tematyki publikacje, wystawy i spacery edukacyjne oraz projekty popularyzujące mniejszości, proponuje na 2023 r. Muzeum Historii Kielc, które z początkiem lutego podsumowało 15-lecie swojego istnienia.
W 2022 r. Muzeum Historii Kielc otrzymało Świętokrzyską Nagrodę Muzealną im. Tadeusza Włoszka. W kategorii wystawa nagrodzono Krzysztofa Myślińskiego i Leszka Dziedzica za ekspozycję dotyczącą 850-lecia kieleckiej bazyliki katedralnej pt. „Splendor Cathedralis”, zaś w kategorii edukacja muzealna uhonorowano Marcina Kolasę za działanie pod hasłem „Pocztówki z Kielc”. To program, który muzeum realizowało wspólnie z TVP3 Kielce.
Wśród zaplanowanych sześciu nowych publikacji znajdzie się ciekawe wydawnictwo dotyczące historii i ludzi Kościoła oraz jego obiektów sakralnych, czyli pozycja „Ludzie Kolegiaty” . Z tą tematyką wiąże się także książka pt. „Jak powstawały Kielce”.
Dyrektor kieleckiej placówki Grzegorz Maciągowski ocenił, że rok 2022 był trudny, ale dobry dla muzeum. Podkreśla m.in. znaczenie wystawy dotyczącej żydowskich dziejów Kielce pt. „Kielce-Keltz”. Udało się do niej pozyskać wiele eksponatów, prezentowanych po raz pierwszy, a towarzyszy jej wystawa ceramiki Marka Cecuły, ilustrująca symbolicznie żydowskie Kielce. Wystawa „Kielce – Keltz. Historia społeczności żydowskiej” wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem. Chętnie odwiedzają ją goście z zagranicy, dlatego czas jej trwania został wydłużony do 4 czerwca.
W planach są jeszcze trzy ekspozycje czasowe, a wśród nich wystawa „50 lat Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej”, która będzie przygotowana na czerwcowe Święto Kielc, wspólnie z Kielecką Chorągwią Związku Harcerstwa Polskiego. Ponadto muzeum planuje ekspozycję poświęconą wakacyjnemu wypoczynkowi kielczan oraz wystawę poświęconą Jadwidze Trzcińskiej – kieleckiej malarce i graficzce. W planach są także wystawy plenerowe, „Kielce w latach okupacji”, czy „Kieleckie Kluby Osiedlowe”.
Odbędą się również nowe konferencje i seminaria.
Pod koniec maja została zaplanowana konferencja kontynuująca popularyzację wiedzy o żydowskiej społeczności miasta, zatytułowana „Kielce – Keltz. Z dziejów Żydów w Kielcach”. We wrześniu odbędzie się seminarium „Kłopotliwe dziedzictwo. Ochrona zabytków techniki”, a w listopadzie – konferencja „100 lat województwa kieleckiego. Cz. 1: Infrastruktura”.
Ponadto muzeum będzie kontynuowało lubiane przez mieszkańców Kielc i regionu, spacery po mieście. Ruszają w kwietniu. Będą też spacery rodzinne i. wycieczki po mieście pod hasłem „Spacery dla turystów”.
W maju natomiast odbędzie się kolejny cykl spotkań prezentujących historię i kulturę mniejszości – „Swoi nieznani”. W tym roku bohaterami będą Tatarzy polscy.
W minionym roku Muzeum Historii Kielc wzbogaciło się o 601 eksponatów. W tej chwili Muzeum Historii Kielc posiad kolekcję ponad 28 tys. eksponatów.
– W wydarzeniach organizowanych przez Muzeum Historii Kielc – wystawach, spotkaniach edukacyjnych, wydarzeniach plenerowych wzięło udział ponad 10 tys. widzów. To jest znaczący wzrost w stosunku do frekwencji z ostatnich dwóch lat, na którą wpływ miała pandemia – wyjaśnił dyr. Grzegorz Maciągowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.