Ludźmierz: jutro plenerowa opera góralska o Janie Pawle II
11 sierpnia 2011 | 12:42 | jg Ⓒ Ⓟ
Operę góralską o Janie Pawle II, złożoną z czterech aktów, opowiadającą o związkach ludzi Podhala z Gazdą Świata będzie można zobaczyć 12 sierpnia w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej. W widowisku bierze udział ponad 120 aktorów amatorów i muzyków.
Opera wystawiana była już w Nowym Targu i Zakopanem. Przedstawienie w Ludźmierzu będzie wyjątkowe, ponieważ odbędzie się w plenerze. – To miejsce jest szczególne, niejako symboliczne, gdyż właśnie w Maryjnym Ogrodzie Różańcowym w czerwcu 1997 roku modliliśmy się z Janem Pawłem II – mówi ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. Kapłan dodaje, że opera to także symboliczny wymiar modlitwy do bł. Jana Pawła II.
W operze góralskiej, która składa się z czterech części, wystąpi ponad 120 aktorów amatorów i muzykantów. Każdy akt przygotowała inna grupa: górali z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego, Ludźmierza. Widowisko wyreżyserował znany animator kultury regionalnej – Józef Pitoń. Współpracowali z nim m.in. Stanisława Trebunia-Staszel, Stanisław Łukaszczyk Kołoc, Maria i Stanisław Krupowie, Małgorzata i Tomasz Słodczykowie. Strona muzyczna przedstawienia konsultowana była m.in. z Krzysztofem Trebunią Tutką. Zaś autorem libretta jest poroniański poeta – Franciszek Łojas Kośla.
Inicjatorem tego artystycznego przedsięwzięcia był ks. Władysław Zarębczan, który obecnie pracuje w Rzymie. Kapłan zdradził, że myśl uczczenia w ten sposób Ojca Świętego Jana Pawła II zrodziła się podczas przygotowań do beatyfikacji. Honorowy patronat nad operą góralską objął metropolita krakowski.
Na premierowe przedstawienie przyjechał do Zakopanego kard. Stanisław Dziwisz, a także wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, różnych instytucji, kapłani.
Opera będzie wydana na płycie CD i DVD z tekstem libretta.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.