Ludźmierz: tłumy górali uczestniczyły w Pasterce Maryjnej
15 sierpnia 2010 | 11:37 | jg Ⓒ Ⓟ
W uroczystej Pasterce Maryjnej, w nocy z 14 na 15 sierpnia, rozpoczynającej uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu uczestniczyła rzesza wiernych z Podhala i całej Polski, przybyły też zagraniczne delegacje. Pasterkę poprzedziła promocja albumu „Koronacja – Ludźmierz – 15.08.1963” oraz gala finałowa ogólnopolskiego konkursu poetyckiego im. ks. prof. Józefa Tischnera.
Pasterce Maryjnej, sprawowanej przy ołtarzu polowym w ogrodzie różańcowym, przewodniczył bp pomocniczy archidiecezji krakowskiej Józef Guzdek. Hierarcha nawiązał do kultu Matki Boskiej Ludźmierskiej, który promieniuje na cały świat. – Figura Matki Boskiej Ludźmierskiej, która stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, jest cząstką Ludźmierza i historii sanktuarium, cząstką góralskiego serca dla całego świata – mówił bp Guzdek. Zaznaczył, że to wielkie zobowiązanie i zarazem zadanie dla wszystkich górali.
Eucharystię uświetnił zespół i kapela góralska, a poprzedziła ją uroczysta gala finałowa i ogłoszenie wyników tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera oraz promocja książki „Koronacja – Ludźmierz – 15.08.1963” Władysława J. Skalskiego. – To kolejny element przygotowania na jubileusz koronacji, który odbędzie w 2013 r. – mówi ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiego sanktuarium. W albumie można znaleźć dokumenty kościelne i państwowe (także niegdyś tajne SB) związane z koronacją cudowniej figury. Oprócz opisu uroczystości i dokumentów album zawiera kilkadziesiąt zdjęć, także z momentem uchwycenia berła przez biskupa Wojtyłę.
Od 11 do 14 sierpnia trwały rekolekcje zwane Dniami Maryjnymi. To duchowe przygotowanie do głównych uroczystości. W ich ramach odbyło się wieczorne nabożeństwo „Ofiarowania korali Matce Bożej Ludźmierskiej na gody 50-lecia”. Matka Boża otrzymała tradycyjne korale – znak świętowania i jedności z ludem Podhala. – Korale są nieodzowną częścią kobiecego stroju góralskiego. Bywały przekazywane z pokolenia na pokolenie – z matki na córkę i często stanowiły część posagu – przypomina ks. Tadeusz Juchas.
Uroczystą sumę odpustową dziś, 15 sierpnia odprawi kard. Franciszek Macharski. Przez rozpoczęciem liturgii emerytowany metropolita krakowski poświęceni tablicę upamiętniają moment przekazania berła biskupowi Wojtyle przez Matkę Bożą. Tablica jest umieszczona w miejscu, gdzie nastąpiło to wydarzenie, czyli na zewnętrznej części prezbiterium bazyliki.
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Budowę kościoła ukończono w 1238 r. Jego istnienie potwierdził w XV w. Jan Długosz, podając że był to kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Kult Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala, jak się ją nazywa – trwa od średniowiecza. Według legendy pewien podróżujący kupiec – handlarz winem – znalazł się w niebezpieczeństwie. Zabłądził nocą na bagnach. Przerażony modlił się do Matki Bożej i prosił o pomoc. Przyrzekł, że jeżeli zostanie cudem wybawiony z opresji, sporządzi figurkę Matki Bożej i przekaże ją do kościoła w Ludźmierzu. Wtedy dostrzegł światło w świątyni i odnalazł drogę. W podziękowaniu za uratowanie życia, ofiarował kościołowi figurkę Madonny. Historycy szacują powstanie figury na rok 1400.
Kult Matki Boskiej Ludźmierskiej rozpowszechnił się już w kilku miejscach na świecie. Figura Matki Boskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, za jej wstawiennictwem modlą się także wierni na Dominikanie oraz w parafii pw. św. Siostry Faustyny w Częstochowie. Działa też sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Stanach Zjednoczonych.
W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Ojciec Święty poprowadził modlitwę różańcową w języku łacińskim, która za pośrednictwem mediów była transmitowana na cały świat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.