Ludźmierz: uczestnicy wyprawy górskiej od Królowej Beskidów do Królowej Podhala dotarli do celu
06 sierpnia 2011 | 17:06 | rk Ⓒ Ⓟ
Niemal wszyscy uczestnicy pierwszej wyprawy górskiej od Matki Bożej Królowej Beskidów do Królowej Podhala – z Bielska-Białej do Ludźmierza dotarli 6 sierpnia do celu. 20 młodych piechurów wyruszyło 1 sierpnia sprzed kościoła św. Stanisława w Starym Bielsku. Po sześciu dniach wędrowania górskimi szlakami, po pokonaniu około 130 km – pieszo i krótki odcinek busem – 19 osób dotarło do sanktuarium maryjnego na Podhalu. Swe przedsięwzięcie rozpoczęli od Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Pani Beskidów na Górce w Szczyrku, a zakończyli modlitwą w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu.
Pomysłodawca górskiej pielgrzymki, ks. Maciej Kornecki ze starobielskiej parafii św. Stanisława, poinformował KAI, że piechurzy dotarli do Ludźmierza. „Bywało ciężko. Zmęczenie dawało się we znaki. Ale jesteśmy szczęśliwi, że nam się udało. Spotkaliśmy wielu życzliwych ludzi ” – mówi kapłan, dodając, że przez cały czas dopisywała pogoda.
Przed sanktuarium podhalańskim miejscowi księża uroczyście powitali modlitwą i błogosławieństwem wędrowców z Podbeskidzia.
Podczas kolejnych etapów wędrowania pielgrzymi odwiedzili m.in. takie miejsca jak: Hala Miziowa, Markowe Szczawiny, Babia Góra, Hala Krupowa i Turbacz w Gorcach. Modlitwą i ofiarami wyprawę wsparli parafianie ze Starego Bielska. Nad bezpieczeństwem jej uczestników – młodzieży i dorosłych – czuwali ratownicy GOPR.
Sanktuarium w Szczyrku powstało w miejscu objawień maryjnych z 1894 roku. Były one udziałem 12-letniej dziewczynki Julianny Pezdy. Sanktuarium zostało wybudowane w 1953 roku. Obecny tu obraz Matki Bożej Szczyrkowskiej namalował w 1960 roku Stefan Just. 21 września 2008 roku kard. Stanisław Dziwisz dokonał koronacji papieskimi koronami Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Od 2010 roku miejsce zyskało miano Szczyrkowskiej Góry Błogosławieństw. Wprowadzono błogosławieństwa: błogosławieństwo matek oczekujących potomstwa i małżeństw pragnących przyjąć dar życia (1. sobota miesiąca o godz. 11.30), błogosławieństwo małych dzieci (2. niedziela miesiąca na każdej Mszy świętej), błogosławieństwo chorych (1 środa miesiąca o 11.30), błogosławieństwo osób uzależnionych (ostatni piątek miesiąca, godz. 17.00).
Historia sanktuarium w Ludźmierzu sięga roku 1234 r., kiedy to Teodor Gryfita, po uzyskaniu pozwolenia od księcia krakowskiego Henryka Brodatego, osadził w Ludźmierzu zakon cystersów. Kult Matki Bożej Ludźmierskiej – Gaździny Podhala – trwa od średniowiecza.
Kult Matki Boskiej Ludźmierskiej rozpowszechnił się już w kilku miejscach na świecie. Figura Matki Boskiej stoi w Grocie Mlecznej w Betlejem, za jej wstawiennictwem modlą się także wierni na Dominikanie oraz w parafii pw. św. siostry Faustyny w Częstochowie. Działa też sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej w Stanach Zjednoczonych. W 1997 r. ludźmierskie sanktuarium odwiedził bł. Jan Paweł II.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.