Majdan Królewski: III Zaduszki Misyjne w intencji zmarłych misjonarek i misjonarzy
09 listopada 2016 | 22:50 | apis Ⓒ Ⓟ
Zaduszki Misyjne poświęcone zmarłym polskim misjonarkom i misjonarzom na świecie w 2015 i 2016 r. oraz zmarłych w rodzinie Kozłowieckich odbyły się w środę, 9 listopada w Majdanie Królewskim.
Organizowaną po raz trzeci modlitwę różańcową w intencji zmarłych misjonarzy i misjonarek oraz wszystkich zasłużonych na rzecz misji, zwłaszcza rodzinę kardynała Adama Kozłowieckiego pochowaną w kaplicy rodowej, prowadził ks. Daniel Koryciński, dyrektor Muzeum Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej i Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Sandomierskiej.
Mszy św. sprawowanej w kościele św. Bartłomieja, apostoła przewodniczył biskup senior Edward Frankowski. Koncelebrowali ją: dziekan ks. Roman Dyląg, ks. Marek Flis i ks. Władysław Włodarczyk.
Bp Edward Frankowski w swojej homilii zwrócił uwagę na to, że zbliżamy się do aktu uznania Chrystusa za Króla naszego narodu i każdego z nas. – Chcemy w ten sposób budować nową Polskę, w nowy sposób, po chrześcijańsku, żeby się odciąć od tej strasznej przeszłości, pełnej zbrodni i kłamstwa, zdrady, z którą poradzić sobie nie umiemy. I nie potrafimy zrzucić z siebie tego balastu, który dźwigamy po przednich pokoleniach – mówił bp Edward Frankowski.
Biskup podkreślił, że winniśmy być dumni z tego, iż rządzi w naszym kraju Jezus Chrystus i sprawiedliwości dziejowej staje się zadość. Wskazał też, iż powinniśmy być dumni z tych poprzednich pokoleń, które budowały Ojczyznę na fundamencie którym jest Jezus Chrystus.
Po zakończeniu Eucharystii odbyło się poświęcenie odrestaurowanej rodzinnej kaplicy Kozłowieckich na cmentarzu w Majdanie Królewskim.
Ks. Daniel Koryciński mówił z kolei, że „w czasie listopadowej zadumy należy wdzięczną modlitwą ogarnąć tych wszystkich, którzy pracowali w Winnicy Pana a już zostali wezwani po wieczną nagrodę”.
– W czasie Zaduszek Misyjnych wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za posługę zmarłych misjonarzy i misjonarki, siejących Słowa Ewangelii na rożnych kontynentach. Dziękujemy za ślady Jezusowej obecności jakie zostawili w ludzkich sercach – mówił ks. Koryciński.
Dyrektor muzeum, wraził radość z tego, że „w tym roku została poświęcona odrestaurowana kaplica rodu Kozłowieckich, na cmentarzu w Majdanie Królewskim, rodu z którego pochodzi Apostoł Afryki”.
– Modlimy się za wszystkich misjonarzy z całej Polski przywołując ich z imienia i nazwiska i polecamy również zmarłych z rodziny kardynała Kozłowieckiego. Niech ten czas modlitwy wyjedna dla naszych zmarłych misjonarek i misjonarzy życie wieczne – podkreślił dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych.
Kaplica rodu Kozłowieckiego została odrestaurowana dzięki wsparciu władz samorządowych: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i Gminie Majdan Królewski. W kaplicy pochowani są bliscy i krewni kardynała.
Zaduszki Misyjne organizowane są w Majdanie Królewskim od 2014 r. Podczas dwóch edycji wręczane były Statuetki „Serce bez granic” . Fundacja im. Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego przyznała je wówczas pośmiertnie: ks. Janowi Krzysztoniowi (2024 r.) i o. Stanisławowi Czapiewskiemu SJ (2015 r.).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.